Bolniki sicer ostajajo optimistični, vendar jih utemeljeno skrbi, če bo zdravljenje krvnih bolezni v prihodnje lahko ostalo na tako visoki ravni, kot je zdaj

Bolniki sicer ostajajo optimistični, vendar jih utemeljeno skrbi, če bo zdravljenje krvnih bolezni v prihodnje lahko ostalo na tako visoki ravni, kot je zdaj

Bo slovenskemu javnemu zdravstvu uspelo ohraniti doseženo visoko raven zdravstvene oskrbe in dostopnosti do najsodobnejših oblik zdravljenja? Res je, da se sistemski temelji majejo že dolgo, a v zadnjem obdobju se razpoke teh temeljev občutno povečujejo. V vseh vejah medicine zmanjkuje kadra, zdravstveni timi so vse bolj zdesetkani, podobno je tudi v administraciji in drugih podpornih službah. Pacienti pa čakajo, vedno dlje – in vse bolj zaskrbljeno zrejo v prihodnost. O tem so v septembru, mesecu, posvečenem ozaveščanju o krvnih obolenjih, zlasti krvnih rakih, spregovorili tudi oboleli, ki jih utemeljeno skrbi, kako bo v prihodnje sploh mogoče ohraniti oziroma izboljšati dostopnost do zdravstvenih storitev ter spodbuditi sistemske mehanizme za čimprejšnjo ureditev celostne rehabilitacije pa tudi čim širše dostopnosti do paliativne oskrbe.

Bolniki sicer ostajajo optimistični, vendar jih utemeljeno skrbi, če bo zdravljenje krvnih bolezni v prihodnje lahko ostalo na tako visoki ravni, kot je zdaj
Na trnovi poti diagnostike in zdravljenja, ki ji včasih ni videti konca, oboleli vse pogosteje naletijo na različne sistemske ovire. O tem, kako sta se soočili z boleznijo, jo premagovali in pri tem pomagali tudi drugim, sta v pogovorih za Zdravstveniportal.si podrobneje spregovorili Majda Frantar Hudobivnik, ki je zbolela za amiloidozo, in predsednica društva bolnikov s krvnimi boleznimi Jožica Filipčič, ki so ji leta 2011 postavili diagnozo plazmocitom. (Portreta: Diana Zajec)

Za Zdravstveniportal.si smo se o tovrstnih izzivih, ki imajo globoke korenine, zato rešitve ne morejo biti preproste, še manj pa rokohitrske, pogovarjali z Jožico Filipčič in Majdo Frantar Hudobivnik. Obe imata za seboj težko preizkušnjo z resno boleznijo – prva z enim od krvnih rakov, plazmocitomom, druga z redko boleznijo, amiloidozo, ki je pustila odtis na njenem srcu, jetrih in ledvicah; amiloidoza povzroči odlaganje oziroma kopičenje netopnih beljakovinskih sprimkov (amiloida) v žilah, tkivih in organih, ki se posledično poškodujejo. Kaj sta sogovornici opažali oziroma še vedno opažata na nikoli končani poti skozi labirinte javno-zdravstvenega sistema, kaj je tisto, kar bolnika – pa tudi vse, ki bi mu želeli čim prej in čim celoviteje pomagati, vendar tega zaradi sistemskih pomanjkljivosti in ovir ne morejo zagotoviti – najbolj prizadene in zaboli?

Jožica Filipčič je o tovrstnih opažanjih spregovorila kot pacientka, ki je zbolela za plazmocitomom, in kot predsednica Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije, Majda Frantar Hudobivnik pa kot bolnica, pri kateri se zdravljenje še ni končalo, vendar je izjemno pripomoglo k povrnitvi kakovosti življenja, ki je bilo še pred letom dni na nepredstavljivi preizkušnji, kajti zdravniki so sprva zmotno predvidevali, da je za njene težave krivo srčno popuščanje.

Podrobneje v video pogovorih.

Jožica Filipčič, bolnica in predsednica društva bolnikov s krvnimi boleznimi: 

»Zelo pomembno je, da obstajajo tudi ambulante za pozne posledice, da lahko spremljamo zdravstveno stanje, da imamo pravico do slikanja z magnetno resonanco vsako leto, prav tako do ultrazvoka trebušne votline ...«

plazmocitom_Jožica Filipčič

Živeti s krvnim rakom zagotovo ni nekaj preprostega. Najprej človeka obremeni diagnoza, saj se zaveda, kako dolga pot ga čaka na klinični ravni, v povezavi s celostno obravnavo in tudi rehabilitacijo. Lahko o tem, kako vse to doživlja nekdo, ki je zbolel za krvnim rakom, spregovorite na podlagi lastne izkušnje?

Leta 2011 sem zbolela za plazmocitomom. Obdobje, ko izveš za diagnozo, je zelo stresno. Sprašuješ se: 'Zakaj ravno jaz?', vendar moraš to počasi v sebi predelati in zaplavati v to kompleksno dogajanje, se prepustiti zdravnikom in jim zaupati, da lahko steče proces zdravljenja.

Vendar ta pot ni lahka – ne pot zdravljenja in ne pot vračanja v običajni življenjski ritem. Srečujemo se s psihološkimi težavami, ki bolnikom predstavljajo velik izziv. Vsekakor se zavzemamo za strokovno podporo psihologov, veliko pa naredimo tudi v društvu, v sklopu katerega izvajamo program Bolnik bolniku

V tem programu bolniki, ki so tudi sami prestali zdravljenje in na poti k ozdravitvi pridobili nemalo izkušenj, z laičnim psihološkim pristopom pomagajo obolelim – s pogovori. Program izvajamo v osmih bolnišnicah, v sklopu tamkajšnjih hematoloških ambulant in hematoloških oddelkov pa tudi dnevnih bolnišnic. Tako bolniki dobijo možnost za pogovor, bodisi na štiri oči bodisi v skupini, lahko tudi prek telefona, elektronske pošte ali v obliki video pogovora. 

To je eden od velikih izzivov. Drugi izziv se pojavi pri vračanju v običajni življenjski ritem, kajti nemalokrat bi potrebovali rehabilitacijo, ki bi bila na voljo v sklopu javnega zdravstva – vendar tega ni. Zato v društvu skrbimo tudi za predavanja o zdravi prehrani, o pomenu gibanja, vsako leto organiziramo deset pohodov in pilates vadbo ... Tako društvo poskrbi za tisti del, ki ga zdravstvo ne pokriva.

Ne pot zdravljenja ne pot vračanja v običajni življenjski ritem nista lahki.

Pravzaprav si marsikdo v Sloveniji verjetno niti ne predstavlja, kako neprecenljive je vloga društev bolnikov, ki lahko obolelemu pomoč ponudijo takoj – da mu med drugim ni treba čakati na različne terapije, ki so, kot vemo, pri nas zelo težko dostopne. 

plazmocitom Jožica Filipčič

V bistvu smo veseli, da bolniki poiščejo pomoč tudi pri nas – nekateri že takrat, ko čakajo na diagnozo, kajti soočajo se s številnimi težavami. Nekateri med njimi ne pridejo pravočasno do osebnega zdravnika, podaljšujejo se tudi čakalne vrste za specialiste. Mnogi pridejo do nas med zdravljenjem in naši člani ostanejo tudi potem, ko ozdravijo. Poleg tega društvo skrbi za ozaveščanje, izdajamo vodnike za bolnike, da informacije – tudi o novostih – dobijo pravočasno. Sama vem, da je od leta 2011 do danes na tem področju ogromno novih zdravil – zelo smo hvaležni, da so v Sloveniji na voljo vse možnosti zdravljenja.

Veseli smo, da bolniki poiščejo pomoč tudi v društvu – nekateri že takrat, ko čakajo na diagnozo, kajti soočajo se s številnimi težavami, saj ne pridejo pravočasno do osebnega zdravnika, podaljšujejo se tudi čakalne vrste za specialiste.

Glede na kratke stike v javno-zdravstvenem sistemu je to, da so pri nas še vedno dostopne najsodobnejše metode zdravljenja, nekaj izjemnega – in tega se morda niti ne zavedamo. Kateri pa so po vaši oceni vendarle glavni izzivi, na katere bi bilo treba pospešeno odgovoriti?

plazmocitom Jožica Filipčič

Med najpomembnejšimi izzivi, o katerih nas obveščajo bolniki in ki nas najbolj bremenijo, je zagotovo postavitev diagnoze, kajti dostop do osebnih zdravnikov in specialistov je otežen, čakalne dobe predstavljajo resen problem.

Zapleta se tudi pri celostni obravnavi, pri psihološkem svetovanju in rehabilitaciji, prav tako pri vračanju v službo, kjer prihaja do številnih težav in zapletov z odločbami zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ). 

Potem so tu še pozne posledice, ki se pojavljajo po že končanem zdravljenju, sploh po presaditvah krvotvornih matičnih celic (KMC) – po desetih ali 15 letih. Zato je tako zelo pomembno, da obstajajo tudi ambulante za pozne posledice, da lahko spremljamo zdravstveno stanje, imamo pravico do slikanja z magnetno resonanco vsako leto, prav tako do ultrazvoka trebušne votline.

Vemo, da so nekateri krvni raki še vedno neozdravljivi; vemo, da je bolezen mogoče zazdraviti, ni pa je mogoče pozdraviti. Vemo, da se bo vrnila – zato je v tem smislu zelo pomembna tudi zagotovitev ustrezne paliativne oskrbe. Obolelemu, ki pozna naravo bolezni, je v vseh teh življenjskih obdobjih težko, težko se je vračati v službo in nenehno razmišljati o tem, kako se bodo stvari odvijale v prihodnje. Zato je paliativna oskrba res zelo zelo pomembna – in ne sme se začeti zadnjih štirinajst dni življenja, ampak mora biti bolniku na voljo veliko prej. 

Ne zapleta se le pri dostopnosti do osebnega zdravnika in ostalih specialistov, ampak tudi pri celostni obravnavi, pri psihološkem svetovanju in rehabilitaciji, prav tako pri vračanju v službo, kjer prihaja do številnih težav in zapletov z odločbami zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ).

V Ljubljani je zdaj sicer v sklopu Kliničnega oddelka za hematologijo zaživel paliativni tim ...

Mobilni, kajne?

plazmocitom Jožica Filipčič

Tako je. In zelo bi me veselilo, če bi bilo to mogoče zagotoviti tudi drugje, ne le v Ljubljani. Kajti pojavljajo se težave s pomanjkanjem hematologov, poskuša se iskati rešitve – zato bi bilo dobro, če bi tudi v Prekmurju in na Dolenjskem bolnikom zagotovili enako možnost dostopa do teh storitev kot v Ljubljani.

V Ljubljani je zdaj v sklopu Kliničnega oddelka za hematologijo zaživel paliativni tim. Dobro bi bilo, če bi tudi v Prekmurju in na Dolenjskem bolnikom zagotovili enako možnost dostopa do teh storitev

Kaj pa bi nekomu, ki na novo dobi diagnozo hematološko-onkološke bolezni, položili na srce tako na podlagi lastne izkušnje kot tudi na podlagi izkustev članov društva, ki ga vodite? Kaj je v tistem trenutku najpomembneje?

plazmocitom Jožica Filipčič

Vem, da je zelo težko. Treba se je zjokati in to občutje nekako spraviti iz sebe. Potem je treba poiskati pomoč – prijatelja ali prijateljico, lahko strokovno psihološko pomoč ali pa naše društvo, v katerem smo vedno na razpolago. In zatem: sprejeti, s tem živeti in iti naprej. 

Treba se je zjokati in to občutje nekako spraviti iz sebe. Potem je treba poiskati pomoč. In zatem: sprejeti, s tem živeti in iti naprej. 

 

Majda Hudobivnik Frantar o svoji izkušnji s krvno boleznijo in zapleti pri prebolevanju amiloidoze:

»Čakanje na diagnozo in začetek zdravljenja je trajalo tako dolgo, da je prišlo do okvare srca, prizadeta so bila tudi jetra in ledvice«

amiloidoza_Majda Hudobivnik Frantar

Krvne bolezni so v porastu. Javnost te podatke sliši, si jih morda prebere, vendar se ljudi to ne dotakne tako zelo, kot če bi sami doživljali soočenje z eno od teh bolezni. Nam lahko poveste, pred kakšnim izzivom se znajde človek, ko dobi takšno diagnozo? Koliko moči mora najti v sebi, da mu uspe bolezen premagovati in prestati zdravljenje, ki je agresivno, invazivno – vendar pomaga ...?

Zbolela sem za amiloidozo srca, ki spada med zelo redke bolezni. Moram reči, da je bilo precej hudo. Začela sem pešati, nisem mogla več hoditi, se premikati, vsaka stopnica mi je predstavljala veliko oviro. 

Zato sem se odpravila k zdravnikom, ki so sicer ugotovili, da nekaj ni v redu s srcem, vendar je trajalo pol leta, preden je bila postavljena prava diagnoza. Odločili so se za biološko zdravljenje; nisem bila hospitalizirana, zato je moje zdravljenje v glavnem potekalo doma, na kavču, kajti gibati se nisem mogla.

To je bilo lani, ko mi je bilo res težko. Ko pa mi letos uspe prehoditi nekaj stopnic, sem izjemno vesela, saj točno vem, kako nepremagljivo oviro so mi predstavljale še pred letom dni.

Začela sem pešati, nisem mogla več hoditi, se premikati, vsaka stopnica mi je predstavljala veliko oviro. Zdravniki so sicer ugotovili, da nekaj ni v redu s srcem, vendar je trajalo pol leta, preden je bila postavljena prava diagnoza.

Glede na opisano ste dosegli izjemen napredek, velik premik, ki vam je verjetno v veliko veselje.

amiloidoza Majda Hudobivnik Frantar

Tako je. Res sem hvaležna, da sem zdaj v takšnem stanju. Sicer nisem še dobro, toda če primerjam počutje s tistim pred letom dni, preprosto ni besed. Neizmerno vesela sem, kajti točno vem, kaj pomeni, če lahko danes hodim, prej pa mi je hoja predstavljala tako rekoč nepremostljivo oviro. Nisem le težko hodila, tudi dihala sem le stežka. Ob jemanju bioloških zdravil so se pojavili tudi stranski učinki – od otečenosti do drisk in opaznega poslabšanja vida. 

Toda bolezen je zdaj v remisiji. Zdravilo bom prejemala še nekaj časa. Moje stanje je danes neprimerljivo z lanskoletnim in zdravnikom sem hvaležna, ker so mi res zelo pomagali.

Bolezen je zdaj v remisiji. Zdravilo bom prejemala še nekaj časa. Moje stanje je danes neprimerljivo z lanskoletnim in zdravnikom sem hvaležna, ker so mi res zelo pomagali.

Kaj vidite pri sebi, pri svojih občutjih kot tisto, kar je treba še izboljšati? Kaj bi veljalo najprej narediti, da dosežete še dodaten napredek?

amiloidoza Majda Hudobivnik Frantar

Kar se tiče zdravljenja, je bil največji napredek dosežen takrat, ko je bila postavljena diagnoza. Dolgo sem hodila od enega do drugega zdravnika, potem je bilo treba čakati poldrugi mesec in nato dva meseca – moje zdravstveno stanje pa se je nenehno poslabševalo ... 

Trajalo je tako dolgo, da je prišlo do okvare srca, kajti amiloidoza je bolezen, ki lahko zelo prizadene enega od organov, v mojem primeru je bilo to srce, pa tudi ledvica in jetra. Bolezen je prej, preden se je zdravljenje lahko začelo, prizadela vse omenjene organe.

Amiloidoza je bolezen, ki lahko zelo prizadene enega od organov, v mojem primeru je bilo to srce, pa tudi ledvica in jetra. Bolezen je prej, preden se je zdravljenje lahko začelo, prizadela vse omenjene organe.

Kakšni pa so vaši izzivi za naprej?

amiloidoza Majda Hudobivnik Frantar

Na življenje gledam zelo pozitivno. Tako sem razumela tudi to bolezen, si dopovedovala, da se moram pozdraviti. Ker mi je bolezen onemogočala gibanje, zdaj pazim, da se res veliko gibam – in ob tem vsakič sproti občutim hvaležnost. Zdaj grem lahko v hrib, po stopnicah ... Poskušam biti in ostati čim bolj aktivna.

Na življenje gledam zelo pozitivno. Tako sem razumela tudi to bolezen. Ker mi je onemogočala gibanje, zdaj pazim, da se res veliko gibam – in ob tem vsakič sproti občutim hvaležnost.

 

Video pogovora in portreta Jožice Filipčič in Majde Hudobivnik Frantar: Diana Zajec; simbolični fotografiji: iStock 

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

Krvne bolezni, diagnostika, čakalne dobe

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona