Čas za reševanje stisk internistične urgence UKC Ljubljana se izteka, nekateri bolniki z nujnimi stanji čakajo tudi deset ur ali več

Čas za reševanje stisk internistične urgence UKC Ljubljana se izteka, nekateri bolniki z nujnimi stanji čakajo tudi deset ur ali več

Priliv pacientov na internistično urgenco ljubljanskega UKC se v zadnjih tednih tako rekoč iz dneva v dan povečuje, zato so bili v kliničnem centru – da bi omogočili čim bolj nemoteno izvajanje terciarne dejavnosti – primorani sprejeti več ukrepov. Predlagajo pa tudi prilagoditev organizacije in pregled nad dejavnostjo urgentnih služb po vsej Sloveniji, o čemer se vodstvo bolnišnice dogovarja z ministrstvom za zdravje. Z nastalo prostorsko, logistično in kadrovsko stisko, ki posledično vpliva tudi na kakovost in varnost obravnave, je UKC javnost sicer seznanil že konec minulega tedna, danes pa je o tem podrobneje spregovoril doc. dr. Peter Radšel, predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino Interne klinike UKC Ljubljana.

Čas za reševanje stisk internistične urgence UKC Ljubljana se izteka, nekateri bolniki z nujnimi stanji čakajo tudi deset ur ali več

Najdaljše čakanje na internistični urgenci UKC Ljubljana beležijo v ambulantah, v sklopu katerih obravnavajo paciente, ki se jim je osnovna kronična bolezen v sezoni viroz in respiratornih okužb akutno poslabšala. Bolniki na urgentno obravnavo čakajo v povprečju deset ur. Doc. dr. Peter Radšel meni, da takšne razmere sicer upravičeno jezijo paciente in svojce, vendar konfliktno odzivanje ni v pomoč. »Kot družba smo res slabo pripravljeni na staranje prebivalstva. Danes imamo za te bolnike samo na interni kliniki več kot 100 postelj manj kot pred desetimi leti – trend pa bi moral biti obraten!«

»UKC Ljubljana ima med vsemi bolnicami najmanj bolnišničnih postelj na pacienta, če ta podatek indeksiramo na število prebivalcev; to otežuje klinično delo, obravnavo pacientov na urgenci in sprejemanje pacientov z urgence,« poudarja doc. dr. Radšel. 

Peter Radšel internistična urgenca

UKC Ljubljana ima med vsemi bolnicami najmanj bolnišničnih postelj na pacienta, če ta podatek indeksiramo na število prebivalcev; to otežuje klinično delo, obravnavo pacientov na urgenci in sprejemanje pacientov z urgence. 

doc. dr. Peter Radšel, predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino Interne klinike UKC Ljubljana

Da bi nastale razmere vsaj nekoliko izboljšali, bodo v sklopu Diagnostično-terapevtskega servisa (DTS) ponovno odprli dodatni oddelek; tega so v UKC opremili v času epidemije SARS-CoV-2. »Bojimo pa se, da bomo – če bomo kader še dodatno preobremenili – soočeni s še več odhodi. Pomanjkanje negovalnega kadra je že tako ali tako velik problem, ki ga je skorajda nemogoče reševati, še huje pa je, če želimo delo organizirati na dodatnih lokacijah,« opozarja predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino.

Ob tem izpostavlja, da poleg manka kadrovskih zmogljivosti dodatne težave povzroča tudi dodatna hendikepiranost bolnišnice – na račun sicer spremenjenih delovnih procesov zaradi aktualne obnove in gradnje.

Da bi nastale razmere vsaj nekoliko izboljšali, bodo v sklopu Diagnostično-terapevtskega servisa (DTS) ponovno odprli dodatni oddelek, ki je bil opremljen med epidemijo COVID-19.

Če se bo priliv pacientov še naprej povečeval, ne bo šlo drugače, kot da izvajanje dela terciarnih storitev začasno prekinejo, pri čemer doc. dr. Peter Radšel pove, da utegne posledično priti do zamikov pri opravljanju posegov, tudi takšnih, ki jih v sklopu posameznih klinik in kliničnih oddelkov UKC Ljubljana izvajajo edini v Sloveniji.

Če se bo priliv pacientov še naprej povečeval, bo prišlo do zamikov pri opravljanju posegov, tudi takšnih, ki jih v sklopu posameznih klinik in kliničnih oddelkov UKC Ljubljana izvajajo edini v Sloveniji.

internistična urgenca_dolge ure čakanja

Simbolične fotografije: iStock; portret: posnetek zaslona/prenos STA

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

urgenca UKC Ljubljana_ pomanjkanje postelj

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona