So komu od vaših bližnjih začele otekati noge, otekanje pa spremlja nenavadno hitro pridobivanje in tudi nihanje telesne teže; gibanje postane okleščeno na minimalne aktivnosti in zanemarljive obremenitve, vendar jih spremlja takojšnja zasoplost, ki je prisotna celo med ležanjem? Te težave imajo lahko skupni imenovalec: srčno popuščanje. Bolezen resda ni ozdravljiva, vendar je kljub temu mogoče upočasniti njeno napredovanje in tako ohraniti kakovost življenja obolelega na bistveno višji ravni. Pri tem igrajo ključno vlogo trije dejavniki: zgodnja postavitev diagnoze, uvedba najoptimalnejše terapije in sprememba življenjskega sloga obolelega.
Naj spomnimo, da do srčnega popuščanja pride, ko opešano srce ne zmore več prečrpati dovolj krvi, da bi zadostilo potrebam celotnega organizma. Bolezen, ki na splošno prizadene približno 4-odstotni delež prebivalstva – pri starejših od 65 let se ta delež skorajda potroji, saj znaša 11 odstotkov –, je neozdravljiva in napredujoča, nemalokrat vodi v hude zaplete. Na letni ravni je umrljivost približna 8-odstotna; med obolelimi, pri katerih je srčno popuščanje že v napredovali fazi, pa je umrljivost do 50-odstotna.
bolnikov s srčnim popuščanjem v Sloveniji vsako leto potrebuje zdravljenje v bolnišnici, vsak drugi oboleli zaradi hudih zapletov umre v petih letih od postavitve diagnoze
Trije (soodvisni) dejavniki tveganja: motena presnova glukoze, obolenje ledvic in bolezen srca
Pri srčnem popuščanju začnejo gležnji in noge otekati zaradi slabšega pretoka krvi v ledvice, posledično v telesu pride do zastajanja vode. Omenjene težave lahko povzročijo opazna nihanja v telesni teži (oboleli lahko pridobi dober kilogram ali tudi 1,5 kilograma na dan ter najmanj dva kilograma na teden), medtem ko zasoplost začne obolelega bremeniti med običajnimi aktivnostmi ali pri vadbi, ki ne zahteva velikega napora.
Da bi srčno popuščanje čim hitreje prepoznali in s pravočasnim začetkom zdravljenja upočasnili napredovanje bolezni, je treba poznati tri med seboj nerazdružljivo povezane dejavnike tveganja za nastanek srčnega popuščanja: motena presnova glukoze oziroma sladkorna bolezen, obolenje ledvic in bolezen srca.
Pri tem velja izpostaviti tudi tako imenovani kardio-renalni oziroma srčno-ledvični sindrom, kajti delovanje ledvic in srčno-žilnega sistema je tesno povezano – tako mora, denimo, nekdo, ki so mu že postavili diagnozo srčno popuščanje, paziti, da osnovna bolezen ne pripomore še k poslabšanju delovanja ledvic (ali obratno).
Predvsem pa velja, kot izpostavljajo zdravniki: pravočasni začetek zdravljenja srčnega popuščanja nima ugodnega vpliva le na srce, ampak deluje zaščitno tudi na druge organe.
Pravočasni začetek zdravljenja srčnega popuščanja nima ugodnega vpliva le na srce, ampak deluje zaščitno tudi na druge organe.
Kdo je bolj ogrožen za razvoj popuščanja srca?
Do srčnega popuščanja pogosteje pride pri posameznikih, ki imajo diabetes, povišan krvni tlak (arterijsko hipertenzijo), povišane vrednosti holesterola v krvi, katero izmed koronarnih bolezni ali bolezni srčnih zaklopk, večje tveganje za vznik te težke bolezni pa je prisotno tudi pri osebah, ki se soočajo z debelostjo, ki kadijo, zaužijejo preveč alkohola in ne skrbijo za dobro telesno kondicijo.
Dejavniki tveganja za srčno popuščanje:
- diabetes,
- povišan krvni tlak (arterijska hipertenzija),
- povišane vrednosti holesterola v krvi,
- koronarna bolezen ali bolezen srčnih zaklopk,
- debelost,
- kajenje,
- preveč alkohola,
- premalo telesne aktivnosti.
Danes je na voljo NT-proBNP test, jutri morda že presejalno testiranje
Danes ima medicina pri odkrivanju te neozdravljive bolezni v rokah nadvse uporabno orodje: NT-proBNP test. Kar se tiče bližnje prihodnosti, so strokovne oči uprte v obete, ki jih napoveduje morebitna uvedba presejalnega testiranja.
Encim kreatin kinaza pomaga pri odkrivanju oziroma diagnosticiranju bolezni srca; protein NT-proBNP je najzanesljivejši parameter za oceno tveganja, diagnostiko in prognozo srčnega popuščanja, saj je njegova koncentracija sorazmerna s stopnjo srčnega popuščanja. Laboratorijska meritev omenjenega markerja je eden od temeljev klinično-manifestnega srčnega popuščanja in ta test danes že izvajajo tako v diabetoloških ambulantah po Sloveniji kot tudi v posvetovalnici društva za srce.
Omenjeno društvo, ki je aktivno vpeto v ozaveščanje o bremenu srčno-žilnih obolenj, dejavno pa je tudi pri izvajanju tako primarne kot sekundarne preventive, pomaga k boljšemu poznavanju znakov in simptomov raznovrstnih obolenj, ki pustijo odtis na žilju in srcu – pa tudi k védenju o možnostih za njihovo preprečevanje in zdravljenje.
Protein NT-proBNP je najzanesljivejši parameter za oceno tveganja, diagnostiko in prognozo srčnega popuščanja, saj je njegova koncentracija sorazmerna s stopnjo srčnega popuščanja. Laboratorijska meritev omenjenega markerja je eden od temeljev klinično-manifestnega srčnega popuščanja in ta test danes že izvajajo tako v diabetoloških ambulantah po Sloveniji kot tudi v posvetovalnici društva za srce.
Na enem izmed dogodkov, ki jih, da bi izboljšali poznavanje srčno-žilnih obolenj, med drugim tudi popuščanje srca, pripravljajo v sklopu društva za zdravje srca in ožilja, je beseda tekla prav o izzivih, ki jih v življenju obolelega in njegovih bližnjih povzroči diagnoza srčno popuščanje. O tem so spregovorili štirje zdravniki, specialisti interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine, ter vodja posvetovalnice Za srce.
Prim. Matija Cevc, predsednik Društva za srce
»Diabetes in ledvična bolezen spadata med obolenja, ki vplivajo na poslabšanje srčnega popuščanja«
»Srčno popuščanje drastično poslabša kakovost življenja obolelega – in življenje s to boleznijo je marsikdaj bistveno težje kot pri marsikaterem onkološkem obolenju, predvsem pa je umrljivost večja kot pri večini rakavih bolezni,« poudarja prim. mag. Matija Cevc, predsednik društva za srce, ki kot zdravnik dela v sklopu Kliničnega oddelka za žilne bolezni Interne klinike ljubljanskega UKC.
Zato, kot dodaja prim. Cevc, »ne velja pozabiti, da diabetes in ledvična bolezen spadata med obolenja, ki vplivajo na poslabšanje srčnega popuščanja.« Svetuje pozorno spremljanje simptomov in znakov, značilnih za srčno popuščanje, ki jih potem »medicina blaži in upočasnjuje njihovo napredovanje z zdravili in posegi – nujna pa je tudi sprememba življenjskega sloga obolelega,« še dodaja.
Srčno popuščanje drastično poslabša kakovost življenja obolelega. Življenje s to boleznijo je marsikdaj bistveno težje kot pri marsikaterem onkološkem obolenju, predvsem pa je umrljivost večja kot pri večini rakavih bolezni.
Dr. Tjaša Vižintin Cuderman, podpredsednica društva za srce, Kardiološka ambulanta ZD Domžale
»Težave so pogosto neznačilne, zato se jih nemalokrat pripisuje staranju«
Kot poudarja zdravnica Tjaša Vižintin Cuderman, je srčno popuščanje zelo resna bolezen z visokim, do 8-odstotnim deležem umrljivosti, ki pa je pri napredovalih oblikah te bolezni bistveno višji, celo do 50-odstotni. »In tega se premalo zavedamo. Vedeti moramo, da je srčno popuščanje, za katerim v povprečju zboli 4-odstotni delež prebivalstva, medtem ko je po 65. letu starosti ta delež skoraj trikrat višji, kronična bolezen, ki jo je danes mogoče zelo učinkovito zdraviti in tako zmanjšati težave, ki jih povzroča napredovanje bolezni.«
Ko se pojavijo težave, ki jih je mogoče pripisati srčnemu popuščanju, je, tako Tjaša Vižintin Cuderman, na to treba opozoriti osebnega zdravnika. »Pri tem velja opozoriti, da so te težave pogosto neznačilne, zato se jih nemalokrat pripisuje staranju.«
To fazo pa je treba preseči, kajti pravočasno zdravljenje pri tej bolezni pomembno izboljša prognozo, saj tako preprečujemo okvare drugih organov, na primer ledvic in jeter. »Temelj diagnostike predstavljata testiranje vrednosti NT-proBNP in ultrazvok srca, ki pokaže, ali je oslabljena katera od funkcij srca.« V prihodnje pa je, kar se tiče zgodnjega odkrivanja in pravočasnega zdravljenja srčnega popuščanja, mogoče pričakovati še en prijem, ki bo lahko izboljšal prognozo – to je zgodnje presejanje za srčno popuščanje.
Ob tem opozori, da je srčno popuščanje nemalokrat posledica drugih obolenj, ki prizadenejo srčno mišico, najsi bodo to arterijske, koronarne ali ledvične bolezni. Srčno popuščanje se lahko pojavi v različnih oblikah, oslabljena je bodisi črpalna funkcija srca bodisi polnilna funkcija srca – in zdravljenje različnih oblik popuščanja srca ni enako, dodaja zdravnica.
Srčno popuščanje nemalokrat nastane kot posledica drugih obolenj, ki prizadenejo srčno mišico, najsi bodo to arterijske, koronarne ali ledvične bolezni. Temelj diagnostike predstavljata testiranje vrednosti NT-proBNP in ultrazvok srca, ki pokaže, ali je oslabljena katera od funkcij srca.
Prof. dr. Gregor Poglajen, Klinični oddelek za kardiologijo, UKC Ljubljana
»Četudi znaki srčnega popuščanja še niso prisotni oziroma prepoznavni, jih je mogoče potrditi z natančnejšim kliničnim pregledom ter z laboratorijsko in ultrazvočno preiskavo«
Prof. dr. Gregor Poglajen pri srčnem popuščanju izpostavlja soodvisnost med sladkorno boleznijo, ledvičnimi obolenji in boleznimi srca, pri čemer izpostavi, da kljub prepoznavni in dokazani povezanosti med njimi, ki jo zdravniki poznajo, vsak specialist še vedno bolj kot ne obravnava le svoj »vrtiček«. Zato trdno upa in verjame, da se bo to v prihodnje spremenilo.
Izpostavi pa tudi pomen pravočasne prepoznave srčnega popuščanja (v smislu presejanja), pri čemer izpostavi ameriško kardiološko združenje, ki strokovni fokus usmerja v prepoznavo bolezenskega stanja, ko znaki še niso prisotni oziroma prepoznavni, jih je pa mogoče potrditi z natančnejšim kliničnim pregledom ter z laboratorijsko in ultrazvočno preiskavo.
Toda evropsko združenje kardiologov za zdaj še ne izpostavlja pomembnosti takšnega pristopa, čeprav ta omogoči ne le pravočasno preprečitev nadaljnje slabitve srčne mišice, ampak tudi izboljšanje preživetja obolelih. »Upam, da se bo to spremenilo, kajti če bolnika s srčnim popuščanjem pravočasno odkrijemo in če pravočasno začnemo z ustreznim zdravljenjem, lahko preprečimo polno razvitost srčnega popuščanja,« poudarja prof. dr. Gregor Poglajen.
Kljub prepoznavni in dokazani soodvisnosti med sladkorno boleznijo, ledvičnimi obolenji in boleznimi srca, ki jo zdravniki poznajo, vsak specialist še vedno bolj kot ne obravnava le svoj »vrtiček«. Vendar trdno upam in verjamem, da se bo to v prihodnje spremenilo.
Prim. Cirila Slemenik Pušnik, SB Slovenj Gradec
»Preprečili bi lahko četrtino hospitalizacij in zmanjšali umrljivost bolnikov s srčnim popuščanjem«
Tudi prim. Cirila Slemenik Pušnik iz splošne bolnišnice v Slovenj Gradcu poudarja, da »kronično srčno popuščanje ni brezizhodna bolezen – če jo prepoznamo dovolj zgodaj in jo začnemo pravočasno zdraviti«, v tem kontekstu pa tudi delovanje tamkajšnje ambulante za srčno popuščanje ocenjuje kot nadvse pomembno za obolele. Zakaj?
Bolnike z naravo bolezni in vsem, na kar morajo biti pozorni v povezavi z boleznijo – od rednega merjenja krvnega tlaka in srčne frekvence do spremljanja vnosa in izločanja tekočine ter rednega tehtanja –, seznanijo že v bolnišnici, med zdravljenjem. Toda bolniki, ki ob postavitvi diagnoze doživijo šok, nemalokrat ostanejo brez vprašanj, veliko informacij se na račun hude stiske, v katero jih je pahnila nepričakovana diagnoza, izgubi.
»Zato jih z manjšim zamikom – skupaj s svojci, skrbniki ali oskrbovalci, kajti podpora obolelemu je pri tej bolezni nadvse pomembna – povabimo v našo ambulanto, kjer se v miru pogovorimo. Dogovorimo se, da je ob pojavu opozorilnih znakov (otekanje, dušenje, nenadno poslabšanje zmogljivosti, omotica ali sprememba v utripu, ki postane bodisi zelo hiter bodisi zelo počasen), ki so za obolelega lahko ogrožajoči, treba takoj poklicati v ambulanto za srčno popuščanje. V nasprotnem primeru je čas, ko obolelemu lahko učinkovito pomagamo, lahko tudi izgubljen. Klic sprejme medicinska sestra, ki o nastali situaciji obvesti zdravnika, nakar se dogovorimo za nadaljnje ukrepanje, s katerim obvladamo nastali položaj in preprečimo zaplete,« pojasnjuje zdravnica.
Prim. Cirila Slemenik Pušnik pa ob tem izpostavi tudi izzive, s katerimi se stroka sooča po sistemski plati, zato bodo, kot je prepričana, »odločevalci morali spoznati, kako pomembne so tovrstne specializirane ambulante, v katerih je obravnava oziroma skrb za obolele zelo kompleksna in zelo zahtevna. Žal vemo, kakšen je naš javno-zdravstveni sistem – zelo težko je uresničiti želje zdravstvenih delavcev in bolnikov, vendar ostajam optimistka. Ambulante za srčno popuščanje morajo zaživeti, po vsej Sloveniji.«
Ob tem zdravnica izpostavi, da bi s sodobnim načinom obvladovanja bolezni, s pomočjo multidisciplinarnega tima, v katerem sodelujejo kardiolog, medicinska sestra, družinski zdravnik, psiholog, dietetik, fizioterapevt ter bolnik z družino, »lahko preprečili četrtino hospitalizacij in zmanjšali umrljivost bolnikov s srčnim popuščanjem. Zato si res želimo, da bi pomen takšnega obvladovanja bolezni pripoznali tudi odločevalci in plačnik.«
Odločevalci bodo morali spoznati, kako pomembne so ambulante za srčno popuščanje, v katerih je obravnava oziroma skrb za obolele zelo kompleksna in zelo zahtevna. Žal vemo, kakšen je naš javno-zdravstveni sistem – zelo težko je uresničiti želje zdravstvenih delavcev in bolnikov, vendar ostajam optimistka. Ambulante za srčno popuščanje morajo zaživeti, po vsej Sloveniji.
Jasna Jukić Petrovčič, višja medicinska sestra in profesorica zdravstvene vzgoje, posvetovalnica Za srce
»Mnogi sploh ne vedo za obstoj ambulant za srčno popuščanje«
Jasna Jukić Petrovčič, višja medicinska sestra in profesorica zdravstvene vzgoje je že dolga leta aktivno vpeta v delovanje posvetovalnice Za srce, ki deluje v Ljubljani, v sklopu društva za srce. V posvetovalnici poleg svetovanja in zdravstveno-vzgojnega dela (pogovor traja uro do uro in pol) izvajajo številne meritve, med drugim meritve krvnega tlaka (na obeh rokah), srčnega utripa in saturacije, naredijo EKG, v zadnjem letu pa na podlagi kapilarnega odvzema krvi opravijo tudi test NT-proBNP, ki omogoča takojšnjo preverbo utemeljenosti suma na srčno popuščanje. Če je NT-proBNP povišan, v svetovalnici predlagajo takojšen pregled pri zdravniku.
Ljudi, ki se oglasijo zaradi meritev, v posvetovalnici poučijo tudi glede pravočasne prepoznave znakov srčnega popuščanja, saj želijo, da bi se odkrivanje te bolezni premaknilo v čim zgodnejšo fazo, kar bi pripomoglo k pravočasnemu in ustreznemu zdravljenju.
Znaki srčnega popuščanja:
- otekanje gležnjev,
- otekanje stopal,
- otekanje trebuha,
- hitra utrujenost, čeprav je napor minimalen,
- nenadno poslabšanje zmogljivosti,
- bolečine v prsnem košu,
- omotica,
- srčni utrip je bodisi hiter bodisi zelo počasen, nestabilen,
- kratka sapa,
- zadihanost,
- dušenje,
- kašelj,
- piskanje (dihala),
- izpljunek,
- redno nihanje telesne teže pri jutranjem tehtanju.
»K nam prihajajo mnogi, ki že imajo postavljeno diagnozo in ki zaradi srčnega popuščanja redno jemljejo zdravila ter skrbijo za čim bolj dosledno udejanjanje zdravega načina življenja. Zanimivo je, da takrat, ko opazijo poslabšanje, najprej pridejo v posvetovalnico, šele potem se odpravijo k zdravniku.« Ob tem Jasna Jukić Petrovčič pojasnjuje, da ljudje v posvetovalnici bistveno laže kot pri osebnem zdravniku, ki si ne more vzeti dovolj časa za pogovor, spregovorijo o strahu in skrbeh zavoljo zlovešče diagnoze, o skrbi, ali bodo ustrezno zdravljeni. »Vprašajo tisto, česar osebnega zdravnika zaradi preobremenjenosti in časovnih omejitev ne upajo. In pogosto se pokaže, da mnogi sploh ne vedo za obstoj ambulant za srčno popuščanje ...«.
Ob tem pa predstavnica društva za srce izpostavi tudi vlogo svojcev, ki so, ko nekdo zboli za srčnim popuščanjem, zelo vpeti v bolezen, imajo kopico vprašanj, kako bolezen ali zaplete prepoznati, kako pomagati, kdaj in na kakšen način ukrepati – »in več informacij ko imajo, laže je premagovati izzive, ki jih prinaša bolezen.«
K nam prihajajo mnogi, ki že imajo postavljeno diagnozo ... Zanimivo je, da takrat, ko opazijo poslabšanje, najprej pridejo v posvetovalnico, šele potem se odpravijo k zdravniku. V posvetovalnici vprašajo tisto, česar osebnega zdravnika zaradi preobremenjenosti in časovnih omejitev ne upajo.
Kako obrusiti najostrejše robove hude bolezni?
Najostrejše robove te bolezni – pa tudi prenekatere druge – je namreč mogoče obrusiti z znanjem in pravočasnim ter pravilnim ukrepanjem. Takšno ravnanje prinaša upanje, ki je pri spoprijemanju obolelega z vsemi obrazi bolezni bistvenega pomena, saj lahko pomaga dlje in učinkoviteje ohranjati kakovost življenja. Navsezadnje podatki kažejo, da se pri obolelih po dve- do trimesečni vadbi maksimalna aerobna zmogljivost lahko izboljša za približno 20 odstotkov, simptomi srčnega popuščanja so manj izraziti, počutje pa bistveno boljše.
Najostrejše robove te bolezni – pa tudi prenekatere druge – je mogoče obrusiti z znanjem in pravočasnim ter pravilnim ukrepanjem. Navsezadnje podatki kažejo, da se pri obolelih po dve- do trimesečni vadbi maksimalna aerobna zmogljivost lahko izboljša za približno 20 odstotkov, simptomi srčnega popuščanja so manj izraziti, počutje pa bistveno boljše.
Simbolične fotografije: iStock; portreti: posnetek zaslona
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.