Ob rob kritičnim odzivom strokovnih in stanovskih združenj, ki se vrstijo v zadnjih dneh, Valentina Prevolnik Rupel pojasnjuje, da se ne bodo spremenili ne normativi in ne standardi, ki opredeljujejo strokovno delo zdravnikov – spreminja se zgolj obračunski model, ki je bil vzpostavljen pred tremi desetletji in je že dolgo preživet. Po novem bo v ambulantah družinske medicine in pediatrije glavarinskih količnikov toliko, kot je opredeljenih pacientov, cilj modela pa naj bi bilo pravičnejše nagrajevanje posameznih zdravnikov.
To, kako so storitve obračunane, ne sme vplivati na strokovno delo. Sistem je treba spremljati, proračunske modele pa spreminjati na leto ali dve – in nikoli več ne smemo dopustiti, da bi to področje ostalo nespremenjeno 30 let.
Sicer pa je zdravstvena ministrica po končani seji vlade podrobneje spregovorila o načrtovanih spremembah na področju zdravstvene zakonodaje – vlada je namreč obravnavala predlog zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter novelo zakona o lekarniški dejavnosti.
Kot pojasnjuje Valentina Prevolnik Rupel, bodo interventni ukrepi zagotovili nadaljnjih obstoj ambulant za neopredeljene, ki bodo ostale na istih lokacijah, le preimenovali jih bodo v »dodatne ambulante«.
»Tako bomo ohranili dostopnost do zdravstvenih storitev tudi za vse, ki so brez osebnega zdravnika, saj vemo, da je družinskih zdravnikov v Sloveniji premalo.« V veljavi ostaja tudi dodatek, do katerega so specialisti družinske medicine upravičeni na račun povečanega obsega dela, prav tako se ohranja dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine, saj na ministrstvu za zdravje sklepajo, da je (sicer še ne zadostno) povečanje interesa za to specializacijo vsaj delno mogoče pripisati tudi tovrstni spodbudi.
Ambulante za neopredeljene ostajajo, preimenovali jih bodo v »dodatne ambulante«.
Z interventnim zakonom bodo, ko bo ta sprejet, zagotovljena tudi finančna sredstva za 40 specializacij iz klinične psihologije, da bi okrepili mrežo strokovnjakov za duševno zdravje, kjer se stroka v kliničnem vsakdanu srečuje z nemalo izzivi.
Za spremljanje podatkov o bremenu virusov (SARS-CoV-2, gripa, RSV ...), ki je – s pomočjo zbiranja humanih vzorcev in vzorcev iz odpadnih voda – ključnega pomena pri usmerjeni skrbi za zdravje prebivalstva, bo iz interventnega zakona, težkega 7,6 milijona evrov, namenjena dobra osmina celotnega zneska.
Na novo pa bo zaživel register bolezni srca in žilja; tega so sicer pri nas uvedli že pred časom, vendar ni deloval – zato bo upravljanje registra zdaj prenešeno na UKC Ljubljana.
Z interventnim zakonom bodo, ko bo ta sprejet, zagotovljena tudi finančna sredstva za 40 specializacij iz klinične psihologije, da bi okrepili mrežo strokovnjakov za duševno zdravje, kjer se stroka v kliničnem vsakdanu srečuje z nemalo izzivi.
Kar se tiče novele zakona o lekarniški dejavnosti, velja omeniti sistematičn(ejš)o ureditev zalog zdravil pa tudi zagotovitev zdravil za gorsko reševalno službo (to področje namreč doslej ni bilo urejeno). Iz državnega proračuna bo zagotovljeno financiranje specializacij farmacevtov, kar znaša približno 112.000 evrov na specializacijo, predvideno pa je tudi uvajanje dodatnih specialnih znanj za farmacevte.
Kar se tiče koncesij na področju lekarniške dejavnosti, pa bo po novem, kot je še pojasnila ministrica za zdravje, natančneje opredeljeno, da je koncesija zaupana točno določeni osebi in da preprodaja koncesij ni dovoljena.
Z novelo zakona o lekarniški dejavnosti bo končno vendarle poskrbljeno za zagotovitev zdravil za gorsko reševalno službo.
Simbolične fotografije: iStock; portret Valentine Prevolnik Rupel in tolmačke znakovnega jezika: posnetek zaslona/STA
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.