Takole so se danes Mladi zdravniki Slovenije odzvali na včerajšnjo izjavo Sanje Ajanović Hojnik, ministrice za javno upravo, ki je odločitev zdravnikov, da se s stavko odzovejo na neustrezno urejanje nedopustnih razmer v zdravstvu, pospremila z mislijo, naj se ti končno vendarle (pre)usmerijo v skrb za bolnike. Zato so mladi zdravniki ministrico povabili, naj se jim pridruži v njihovem delovnem okolju, da bo spoznala, o čem govori – in se jim morda posledično tudi opraviči, kajti njena izjava »omalovažuje izjemne napore, ki jih zdravniki, ki še nismo odšli, vlagamo v reševanje pacientov iz potapljajočega se slovenskega zdravstva.« Odzval se je tudi sindikat Fides, ki ministričino izjavo izpostavlja kot vzorčni primer usihanja socialnega dialoga in preusmerjanja pozornosti javnosti stran od ključnih težav, ki krnijo delovanje zdravstvenega sistema.
Proti doslej najbrutalnejšim poskusom hujskanja proti zdravnikom
Po prepričanju mladih zdravnikov poskusi hujskanja množic proti zdravnikom, ki niso nekaj novega, so pa v trenutni slovenski resničnosti bistveno brutalnejši kot kadarkoli v preteklosti, zdravstva v Sloveniji ne bodo rešili.
Zato so v kontekstu aktualnega strokovno-političnega diskurza ministrico za javno upravo povabili, »da se v naslednjih dneh kadarkoli – podnevi, ponoči, med vikendom ali praznikom, delamo namreč ne glede na dan ali uro – pridruži komu od nas in se na lastne oči prepriča, kdo je pri našem delu v ospredju. To je vedno bil in vedno bo bolnik. Verjamemo, da se bo tako zavedla neustreznosti svoje izjave ter se za neprimerno komunikacijo in namigovanja tudi opravičila.«
V naslednjih dneh se lahko kadarkoli – podnevi, ponoči, med vikendom ali praznikom, delamo namreč ne glede na dan ali uro – pridružite komu od nas in se na lastne oči prepričate, kdo je pri našem delu v ospredju. To je vedno bil in vedno bo bolnik. Verjamemo, da se boste tako zavedli neustreznosti svoje izjave ter se za neprimerno komunikacijo in namigovanja tudi opravičili.«
Povabilo Mladih zdravnikov Slovenije ministrici za javno upravo Sanji Ajanović Hojnik, naj se pobliže seznani z njihovim vsakodnevnim delom in skrbjo za bolnike
Mladi zdravniki prevzemajo dediščino predhodnikov, zahtevajo urejen javni zdravstveni sistem
V skupini Mladi zdravniki Slovenije sodelujejo diplomanti medicinske fakultete – zdravniki pripravniki, sobni zdravniki, specializanti pa tudi specialisti do pet let po opravljenem specialističnem izpitu. V sklopu skupine je dejavnih približno 1700 od skupno 4000 mladih zdravnikov, ki delajo v sklopu zdravstvenih institucij na Slovenskem in ki tudi sami – pri vsakodnevnem delu, v katerem se soočajo s pomanjkanjem strokovnega kadra, slabo organizacijo in logistiko ter tudi ali predvsem s posledično stisko pacientov – občutijo posledice neustreznega ravnanja z zdravstvenim sistemom v preteklosti.
Ker sta pacient in njegova dobrobit vedno bila in vedno bosta v središču dela zdravnikov in zdravstvenih timov, »zdravniki že vrsto let opozarjamo na pomanjkljivosti in napake v sistemu, za katere nismo ne odgovorni ne pristojni. Da pa bi lahko vsakodnevno našim bolnikom zagotovili najustreznejšo oskrbo, pričakujemo, želimo in zahtevamo urejen javni zdravstveni sistem,« so nedvoumni mladi zdravniki.
Zdravniki že vrsto let opozarjamo na pomanjkljivosti in napake v sistemu, za katere nismo ne odgovorni ne pristojni. Da pa bi lahko vsakodnevno našim bolnikom zagotovili najustreznejšo oskrbo, pričakujemo, želimo in zahtevamo urejen javni zdravstveni sistem.
Mladi zdravniki Slovenije
Preseganje mačehovskega odnosa politika v dobro pacientov
V sindikatu Fides pa ob rob izjavi ministrice za javno upravo, ki je zdravnikom poočitala, naj se končno vendarle usmerijo v skrb za bolnike, izpostavljajo aktualni pogled odločevalcev na zdravstvo, v katerem po njihovem prepričanju na eni strani izstopa izpostavljanje javnega zdravstvenega sistema kot prioritete, na drugi strani pa mačehovski odnos do nosilcev zdravstvene dejavnosti – ob pomanjkanju zdravnikov, praznih zdravstvenih domovih, odpovedovanju urgentnih centrov in nedopustnih čakalnih vrstah.
V Fidesu ob tem poudarjajo, da so v pogajanjih ob zavedanju, s kakšnim tempom se razmere v zdravstvu slabšajo, »poskušali preprečiti, da bi majhni koraki, ki dokaj zadovoljivo naslavljajo začetek poklicne poti, odprli nove rane, ki bi dokončno zamajale stabilnost že tako krhkega javnega zdravstvenega sistema.«
Po njihovem prepričanju je namreč težko razumeti namen in sporočilo vlade z okrnjeno ponudbo najbolj izkušenim zdravnikom in zobozdravnikom, tistim, ki »že 30 let držijo slovensko medicino in stroko v koraku z razvitim svetom ter so gonilo strokovnega razvoja in napredka«. Ti v javnem zdravstvenem sistemu opravijo praktično polovico dela iz naslova opravljenih ur, »upoštevaje odločanje pri najzahtevnejših bolnikih, uvajanje novosti, vzdrževanje kondicije stroke ter mentoriranje in svetovanje mlajšim kolegom, kar je težko merljivo in skrito v nešteto opravljenih, a neplačanih urah, pa ta delež bistveno presega polovico opravljenega dela.«
Vsi zdravniki, tudi najmlajši, ki so si šele začeli utirati profesionalno pot, se namreč strinjajo, da bo obljubljeno iskanje boljših, celovitejših rešitev, ki naj bi zaživele v začetku leta 2024, prepozno, kajti takrat, kot je vodstvo Fidesa zapisalo v današnjem sporočilu, »bomo v javnem zdravstvenem sistemu izgubili te najizkušenejše zdravnike in zobozdravnike. In ob tem je prav zdravnike na začetku poklicne poti najbolj strah, kam taki nepremišljeni ukrepi vodijo.«
(Zobo)zdravništvo, zastopano v sindikatih Fides, Praktik.um in Dent, se preprosto ne more, noče in ne želi sprijazniti z aktualnim pogledom odločevalcev na zdravstvo. S pogledom, v katerem na eni strani izstopa izpostavljanje javnega zdravstvenega sistema, na drugi strani pa mačehovski odnos do nosilcev zdravstvene dejavnosti – ob pomanjkanju zdravnikov, praznih zdravstvenih domovih, ukinjanju urgentnih centrov in nedopustnih čakalnih vrstah.
So bile res izčrpane vse pogajalske možnosti?
Fides sicer kljub včerajšnji napovedi stavke v januarju ne želi zapreti pogajalskih vrat; to je naredila vlada v sklopu svoje zadnje ponudbe, medtem ko zdravništvo ocenjuje, da v pogajanjih niti približno niso bile izčrpane vse pogajalske možnosti.
Mogoče bo o stališčih vlade znanega kaj več v torek, ko namerava minister za zdravje Danijel Bešič Loredan – ta ima do stavke (zobo)zdravnikov odklonilno stališče, ocenjuje jo kot nepotrebno – skupaj z generalnimi direktorji direktoratov opraviti inventuro opravljenega dela in strniti izzive za naprej. Slednjih zagotovo ne manjka – in umanjkanje konstruktivnega dialoga tako z zdravniki in zobozdravniki kot z medicinskimi sestrami je v fokusu nadaljnjega ukrepanja v dobro bolnikov treba odpraviti. O tem ni prav nobenega dvoma.
Umanjkanje konstruktivnega dialoga tako z zdravniki in zobozdravniki kot z medicinskimi sestrami je v fokusu nadaljnjega ukrepanja v dobro bolnikov treba odpraviti. O tem ni prav nobenega dvoma.
Simbolične fotografije: iStock
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.