Rak mod: »Moški, ki zatipa zatrdlino v modu, nima časa za raziskovanje po spletu – nemudoma naj odide k specialistu, kjer bo prej kot v četrt ure dobil strokovno nedvoumen odgovor«

Rak mod: »Moški, ki zatipa zatrdlino v modu, nima časa za raziskovanje po spletu – nemudoma naj odide k specialistu, kjer bo prej kot v četrt ure dobil strokovno nedvoumen odgovor«

Domen je bil star 24 let, ko je zbolel. Telo mu je prežemala huda bolečina, ki se je kazala kot išias, bolelo ga je v križu, od koder se je bolečina širila do kolena. Težave so se stopnjevale štiri mesece in pol, bolečine so bile vse močnejše; v dveh mesecih je shujšal za 20 kilogramov. Ob jutrih ga je v stegnu bolelo že tako močno, da je komaj stal, pa se kljub temu najraje ne bi odpravil k zdravniku – vendar je to vendarle naredil, po zaslugi spodbude in prigovarjanja bližnjih in prijateljev. Opravljeno je bilo magnetno-resonančno slikanje in pokazalo se je, da ima raka na levi strani trebušne votline. Izvedel je, da je zbolel za rakom na modih.

Rak mod: »Moški, ki zatipa zatrdlino v modu, nima časa za raziskovanje po spletu – nemudoma naj odide k specialistu, kjer bo prej kot v četrt ure dobil strokovno nedvoumen odgovor«
Rak na modih se praviloma pojavi pri moških, mlajših od 40 let. Vzroki za nastanek tega onkološkega obolenja niso poznani. Bolezen je dobro ozdravljiva, vendar je nujno hitro oziroma takojšnje ukrepanje.

V Sloveniji diagnozo rak mod vsako leto v povprečju postavijo 120 do 130 mladim moškim, najpogosteje v starosti od 17 do 38 let. Gre za bolezen, ki je dobro ozdravljiva, vendar je – tako kot pri raku dojk pri ženskah – pomembno samopregledovanje, kajti tako je mogoče bolezenske spremembe odkriti in posledično tudi zdraviti pravočasno. 

Rak na modih – simptomi, diagnostika in zdravljenje

Rak na modih se praviloma pojavi pri moških, mlajših od 40 let. Vzroki za nastanek tega onkološkega obolenja niso poznani, bolezen pa se pokaže bodisi kot oteklina moda bodisi kot zatrdlina v modniku. Zato velja, da bi si moški moral modo pretipati enkrat na mesec – če zatipa zatrdlino, ki je prej ni bilo, ali če začuti bolečino, je to zelo tehten razlog za posvet z zdravnikom.

V modih se lahko razvijejo štiri vrste raka

  • teratom,
  • seminom,
  • embrionalni karcinom,
  • horiokarcinom.

Znaki oziroma simptomi:

  • čvrsta, rastoča zatrdlina,
  • če v tumorju počijo žile, se zatrdlina na hitro poveča in povzroči hude bolečine,
  • neopredeljive bolečine (zdi se, kot bi šlo za išias),
  • hitra izguba telesne teže.

Diagnostika:

  • pregled in ultrazvok,
  • biopsija zatrdline (v lokalni anesteziji),
  • krvna slika (pri raku na modih sta zvišani vrednosti dveh beljakovin, alfafetoproteina in humanega horionskega gonadotropina; če se njuna raven zviša po že končanem zdravljenju, je treba preveriti, ali se rak morda ni ponovil).

Zdravljenje:

  • kirurška odstranitev celotnega moda,
  • včasih je treba odstraniti tudi trebušne bezgavke,
  • včasih (predvsem pri seminomu) je poleg operacije nujno tudi obsevanje bezgavk v trebuhu, prsnem košu in vratu,
  • če je rak že močno razširjen, se zdravljenje odvija s kombinacijo kirurškega zdravljenja in kemoterapije.

Ozdravljivost je pri tej bolezni zelo dobra – vendar je tudi pri raku mod zelo pomembno, da se bolezenske spremembe odkrije čim prej, čemur sledi takojšnje zdravljenje.

»Odstranjeno modo je mogoče nadomestiti s silikonskim vsadkom«

Rak na modih Sebastian Jeršinovič
Sebastian Jeršinovič

Pri diagnozi rak mod se je, kot meni vodja Centra sodobne urologije v Ljubljani Sebastian Jeršinovič, predvsem treba zavedati, kako večplastno – po fiziološki, psihološki in socialni plati – postavitev takšne diagnoze lahko vpliva na človeka, kajti: »V ambulanto pride popolnoma zdrav človek, ki je pred tem tekel na maratonih – iz ambulante pa odide nekdo, ki je izvedel, da je bolan, da ga čaka kirurško zdravljenje, obsevanje, kemoterapije, kar je za mladega človeka absoluten šok. Zato naj poudarim: moški, ki zatipa zatrdlino v modu, nima časa za raziskovanje po spletu – nemudoma naj odide k specialistu, kjer bo prej kot v četrt ure dobil strokovno nedvoumen odgovor.«

Sebastian Jeršinovič se je pet let izpopolnjeval na eni izmed najuglednejših uroloških klinik, univerzitetni kliniki v Tübingenu, kjer je opravil subspecializacijo iz medikamentozne tumorske terapije in andrologije, znanstveno-raziskovalno pa se posveča zdravljenju raka sečnega mehurja. O diagnostiki in zdravljenju raka na modih, ki je (v veliki meri) obolenje mladih moških, pa je podrobneje spregovoril v sklopu letošnje konference »Življenje z rakom«, na kateri je beseda tekla o izzivih, ki jih mladim prinaša onkološka diagnoza – skupaj z zdravljenjem, celostno obravnavo, rehabilitacijo, vračanjem v običajni (delovni) vsakdan in tudi poznimi posledicami zdravljenja.

Urolog je glede telesnih posledic zdravljenja raka na modih pojasnil, da je odstranjeno modo mogoče nadomestiti s silikonskim implantatom, ki pa ga je včasih – bodisi zaradi kroničnega vnetja bodisi zaradi zavrnitve vsadka – treba odstraniti. Občasno se zgodi, da se je bolezen iz mod že razširila, zato je njene ostanke v obliki povečanih bezgavk treba odstraniti tudi iz, na primer, trebuha. Poseg se izvede robotsko ali laparoskopsko, »na vidiku pa je že robot, ki nam bo omogočil, da tovrstni poseg opravimo prek ene same luknjice v trebuhu,« dodaja Sebastian Jeršinovič.

Če se je bolezen iz mod že razširila, je njene ostanke v obliki povečanih bezgavk treba odstraniti tudi iz trebuha. Poseg se izvede robotsko ali laparoskopsko. Na vidiku pa je že robot, ki nam bo omogočil, da ta poseg opravimo prek ene same luknjice v trebuhu.

Sebastian Jeršinovič, urolog

Potek in posledice zdravljenja

Urolog Jeršinovič izpostavlja tudi vpliv diagnoze na psiho, ki je vse prej kot zanemarljiv, kajti informaciji o raku na modih »sledijo šok, tesnoba in strah pred izgubo identitete, pri čemer je treba upoštevati tudi stisko, v kateri se znajde oboleli zaradi pričakovanj družbe glede 'moškosti'.«

Poleg odstranitve moda so med telesnimi posledicami onkološkega zdravljenja prisotne tudi posledice limfadenektomije (odstranitve retroperitonealnih bezgavk), ki na telesu pusti brazgotine, lahko se pojavi retrogradna ejakulacija – pa tudi posledice kemoterapije; ta lahko povzroči izgubo las in upad mišične mase ter vpliva na kakovost semena.

Kadar je zdravljenje s kemoterapijo neizogibno, se pacientom za dve leti odsvetuje načrtovanje družine – da se, kot izpostavlja Sebastian Jeršinovič, »genetski material popolnoma obnovi«. Sicer pa po zdravljenju raka mod ne kaže odmisliti tudi možnosti poznih posledic, ki lahko vplivajo na spolnost in se kažejo v zmanjšanem libidu ter (dokaj visoki stopnji) erektilne disfunkcije – pa tudi neplodnosti. 

»Zaradi poškodbe živcev se lahko pojavi retrogradna ejakulacija, kar pri pacientu lahko vpliva na nastanek neplodnosti. Zato mladim moškim, ki jih zdravimo zaradi onkološkega obolenja mod, že pred začetkom zdravljenja svetujemo, naj shranijo genetski material, če si bodo v prihodnosti želeli omisliti družino. Sicer je res, da večina moških po zdravljenju nima težav v smislu neplodnosti, vendar je odločitev za zamrznitev semena pred začetkom zdravljenja smiselna,« poudarja urolog Jeršinovič.

Po njegovem prepričanju je izjemno pomembno, da je v Sloveniji na voljo obilo možnosti za vključevanje obolelih v združenja bolnikov, ki da so res kakovostna, v veliko pomoč in podporo. »Tudi sam sem bil član združenja Onkoman. In res priporočam vsakomur, ki se mora soočiti z diagnozo rak na modih, naj se včlani v združenje, kjer bo, kar se tiče poteka zdravljenja, lahko prisluhnil številnim pozitivnim zgodbam in dobrim izkušnjam z zdravljenjem in okrevanjem, kar bo zagotovo olajšalo tudi potek zdravljenja. Zelo pomembni sta psihološka pomoč in vključitev v podporne skupine – vzporedno s tem pa, seveda, tudi odprta komunikacija z najbližjimi.«

Zaradi poškodbe živcev se lahko pojavi retrogradna ejakulacija, kar pri pacientu lahko vpliva na nastanek neplodnosti. Zato mladim moškim, ki jih zdravimo zaradi onkološkega obolenja mod, že pred začetkom zdravljenja svetujemo, naj shranijo genetski material.

Sebastian Jeršinovič, urolog

»Ko sem izvedel za diagnozo, sem imel eno samo željo: da se pozdravim«

Rak na modih Domen Lampret
Domen Lampret

Domen Lampret, ki so mu bolezen diagnosticirali v času, v katerem je nameraval natančneje začrtati svojo življenjsko pot in kratkoročne cilje na njej, je takrat vse načrte strnil v eno samo željo: da se pozdravi. 

Včlanil se je tudi v onkološko društvo za moške Onkoman in danes, ko je bolezen premagana, poudarja, kako pomembna je psihološka pomoč med zdravljenjem pa tudi pomoč zagovorniških organizacij, ki omogočajo psihosocialno svetovanje, kajti, kot dodaja: »Po zdravljenju sem imel veliko težav – na fizični, kondicijski pa tudi zdravstveni ravni.«

Domen Lampret dela v zdravstveni negi, v domu starejših, kar pomeni, da za pomoč varovancem, tudi povsem onemoglim, potrebuje ogromno energije; dela s polovičnim delovnim časom, kajti osemurnega delovnika ne bi zmogel. »Zdaj teče tretje leto po ozdravitvi, medtem ko se je proces poklicne rehabilitacije začel šele pred pol leta,« izpostavi. 

Doživetje tega, kako je, ko se znajdeš na drugi strani »modre obleke«, je, kot priznava, zelo vplivalo na njegov delovni pristop in empatijo do varovancev v domu, ki jim pomaga, kajti »zelo dobro vem in razumem, kako je, ko sam ne moreš seči po kozarcu vode, če si žejen, ali ko ne zmoreš sam jesti in potrebuješ pomoč.« In zato po uspešno prestani preizkušnji zdaj strokovno in osebno pomoč s še večjo predanostjo namenja drugim. 

Ker sem se sam znašel na drugi strani 'modre obleke', zelo dobro vem in razumem, kako je, ko ne moreš seči po kozarcu vode, če si žejen, ali ko ne zmoreš sam jesti in potrebuješ pomoč.

Domen Lampret, zdravstveni tehnik, o osebni izkušnji s prebolevanjem raka mod

rak mod_zdravljenje_neplodnost

Simbolične fotografije: iStock; portreta: posnetek zaslona

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

rak na modih

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona