7490 overjenih podpisov k pobudi za spremembo kazenskega zakonika – pomemben korak v smeri ničelne tolerance do nasilja v zdravstvu

7490 overjenih podpisov k pobudi za spremembo kazenskega zakonika – pomemben korak v smeri ničelne tolerance do nasilja v zdravstvu

Iztekel se je 60-dnevni rok zbiranja podpisov za spremembo kazenskega zakonika, s čimer naj bi zagotovili varnejše pogoje za delo zaposlenih v zdravstvu in s tem tudi za varnejše okolje, v katerem ti skrbijo za obolele. Pri tem ne gre le za zamejitev vse pogostejših verbalnih in tudi fizičnih izpadov, ampak tudi za preprečevanje bistveno nevarnejših dogodkov, zaradi kakršnih sta pri nas že ugasnili življenji dveh zdravnikov. Predlagatelji imajo zdaj na voljo 30 dni, da overjene podpise – zbrali so jih 7490 – skupaj s predlogom za spremembo kazenskega zakonika, odnesejo v državni zbor, kjer bodo poslanci v skladu z ustaljenimi postopki dokument obravnavali in odločali o njegovem sprejetju.

7490 overjenih podpisov k pobudi za spremembo kazenskega zakonika – pomemben korak v smeri ničelne tolerance do nasilja v zdravstvu

»Odločitev poslancev ne bo težka, kajti predlagana sprememba zakona je korak v pravo smer – in zato utemeljeno pričakujemo, da bo novela kazenskega zakonika tudi sprejeta,« je prepričana predsednica zdravniške zbornice prof. dr. Bojana Beović. Naj ob tem spomnimo, da tovrstna pobuda ni nova; že pred več kot petimi leti je bil oblikovan predlog, da bi nasilni izpad, usmerjen na, denimo, zdravnika ali medicinsko sestro, obravnavali kot napad na uradno osebo. Toda ministrstvo za pravosodje je predlog, katerega pripravo sta spodbudili smrti, povzročeni z nasiljem, zavrnilo. Pred približno poldrugim letom so zdravniki na vrata in vest pravosodnega ministrstva potrkali znova, vendar se spet ni zgodilo nič. 

Zato so se odločili za konkretnejše ukrepanje: za zbiranje podpisov, s katerimi bi nedvoumno sporočili, da slovenska družba ne pristaja na kakršnokoli obliko nasilja, usmerjenega v zdravnike, medicinske sestre in predstavnike drugih strok v zdravstveni sferi. Zdaj, ko jim je uspelo zbrati zadosti podpisov, bodo na tej osnovi spodbudili noveliranje kazenskega zakonika. Z udejanjenjem teh sprememb se bo zaposlene v javnem zdravstvu izenačilo z uradnimi osebami, pri čemer so lahko za zgled pristopi za inkriminiranje kaznivih dejanj napada na zdravstveno osebje v drugih pravnih sistemih – v Španiji, Italiji, Nemčiji in v Združenem kraljestvu. 

Že pred več kot petimi leti je bil oblikovan predlog, da bi nasilni izpad zoper zdravnika ali medicinsko sestro obravnavali kot napad na uradno osebo. Toda ministrstvo za pravosodje je predlog, katerega pripravo sta spodbudili smrti, povzročeni z nasiljem, zavrnilo. Pred približno poldrugim letom so zdravniki na vrata in vest pravosodnega ministrstva potrkali znova, vendar se spet ni zgodilo nič. Zato so se tokrat odločili za drugačno ukrepanje: za zbiranje podpisov, s katerimi bi nedvoumno sporočili, da slovenska družba ne pristaja na kakršnokoli obliko nasilja, usmerjenega v zdravnike, medicinske sestre in predstavnike drugih strok v zdravstveni sferi. In zbrali so 7490 overjenih podpisov, več kot dovolj za sprožitev zakonodajnega postopka za spremembo kazenskega zakonika.

Pobudo za spremembo kazenskega zakonika (na povezavi je izvirni dokument zdravniške zbornice) so v imenu zbornice vložili vodja delovne skupine »Ne dopuščajmo nasilja« prim. doc. dr. Nena Kopčavar Guček, travmatolog in predavatelj o preprečevanju nasilja Aleš Fischinger in predsednica zdravniške zbornice prof. dr. Bojana Beović; kot predstavniki predlagatelja bodo sodelovali pri obravnavah omenjenega dokumenta v državnem zboru. Sicer pa je omenjena pobuda nastala v sodelovanju in ob podpori zbornic še dveh poklicnih skupin v zdravstvu: zdravstvene nege in lekarniških farmacevtov, ki si prav tako želita čimprejšnje zaživetje ničelne tolerance do nasilja v zdravstvu – ne le na deklarativni, ampak tudi na zakonodajni ravni.

Omenjena pobuda zdravniške zbornice je nastala v sodelovanju in ob podpori zbornic še dveh poklicnih skupin v zdravstvu: zdravstvene nege in lekarniških farmacevtov, ki si prav tako želita čimprejšnje zaživetje ničelne tolerance do nasilja v zdravstvu – ne le na deklarativni, ampak tudi na zakonodajni ravni.

javno zdravstvo ni prostor za izbruhe nasilja

Fotografije/zbiranje podpisov: dokumentacija zdravniške zbornice

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

zbiranje podpisov proti nasilju v zdravstvu

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona