Število okužb z delta različico novega koronavirusa se pospešeno povečuje, pa ne le med starejšimi, med kronično bolnimi ali imunsko oslabljenimi. Trenutno pri nas zaradi težke oblike prebolevanja COVID zdravljenje potrebujeta tudi dva mlada pacienta – 19-letnik je hospitaliziran na navadnem oddelku, 24-letnik v enoti za intenzivno terapijo. Kot opozarjajo v sklopu projekta COVID-19 Sledilnik, smo teden zaokrožili s 741 potrjenimi primeri; glede na to, da je v vrtcih pa tudi v šolah že v nekaj dneh od začetka šolskega leta vse več aktivnih primerov, tako med učenci kot med zaposlenimi, po oceni strokovnjakov, ki sodelujejo v njem, cepljenje napreduje prepočasi.
»Stroka je v zadnjih mesecih ničkolikokrat pojasnila, da so cepiva varna, učinkovita in kakovostna, zato bi se morali zavedati, da se (le) z večjo precepljenostjo in doslednim upoštevanjem pogoja PCT lahko izognemo najhujšemu,« opozarja zdravstveni minister Janez Poklukar, ki je prepričan, da »COVID ne bi bil problem, če bi imeli zadostno precepljenost.«
Zato verjame, da bo vsem, ki se zavedajo resnosti pandemije in njenega najkužnejšega vala, ki je pred nami, s skupnimi močmi vendarle uspelo prepričati nasprotnike cepljenja in tako imenovane facebook znanstvenike k enotnemu premagovanju tega resnega problema.
»Vsi moramo storiti, kar je treba – čas je, da uporabimo razum, sicer bomo s pasivnostjo, oklevanjem ali zavračanjem ukrepov, ki so nujni za zaščito življenj najbolj ogroženih, sami zaprli javno življenje. Predvsem pa se moramo zavedati, da epidemija ni problem zdravstva, ampak problem celotne družbe. Zato bi bilo prav, da vsi pripomoremo k temu, da bodo šole in dejavnosti ostale odprte, kajti tako bomo ohranili tudi delovna mesta in plače – in se v prizadevanjih za omilitev posledic pandemije pridružili zahodno-evropskim državam, s katerimi se tako radi primerjamo,« poudarja minister za zdravje.
Precepljenost v Sloveniji ni dovolj visoka, da bi lahko čim manj boleče ustavili različico delta, za katero je jesensko-zimski čas najidealnejše obdobje za pospešeno širjenje. Zato stroka pripravlja različne scenarije za stopnjevanje ukrepov; kakšni bodo tokrat semaforji, naj bi bilo znano do konca prihodnjega tedna. Za zdaj pa prihajajo v veljavo ukrepi, sprejeti na današnji dopisni seji z odlokom o načinu izpolnjevanja pogoja PCT za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2.
V veljavi od ponedeljka, 6. septembra 2021:
Obvezno izpolnjevanje PCT pogoja:
PCT pogoj morajo dokazovati tudi osebe, ki so uporabniki storitev ali so udeleženi oziroma prisotni pri izvajanju dejavnosti:
Pogoja PCT ni treba izpolnjevati:
Uporaba zaščitne maske ni obvezna za:
In kako je s tretjim, poživitvenim odmerkom
cepiva, ki naj bi okrepil zaščito pred okužbo? Ta je tudi pri nas priporočen za vse, pri katerih je od cepljenja minilo pol leta, za starejše od 70 let, kronične bolnike (ne glede na starost), za posameznike z oslabljenim delovanjem imunskega sistema oziroma za vse, ki si želijo prejeti še dodatno zaščito. Cepiva je, kot zagotavlja zdravstveni minister, dovolj – pri čemer pa se cepljenje s tretjim odmerkom izvaja le s cepivoma mRNA.
Fotografiji s tiskovne konference: STA; pogoji PCT: zajem zaslona (UKOM); simbolične fotografije: iStock
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.