Dr. Tina Bregant je ena od mladih zdravnic in zdravnikov, ki so na posledice nepremišljenih ukrepov politike, škodljivih tako za zdravnike kot za bolnike, opozarjali v minulih dveh letih, vendar v tem času premikov na bolje ni bilo, njihovi pozivi so ostali neslišani in preslišani. Toda mladi zdravniki so še vedno trdno prepričani, da bomo Slovenci še dolga leta čutili »posledice poseganja politike in pomembnih posameznikov v stroko«.
»Življenja bolnikov so resno ogrožena, pod vprašajem je tudi preživetje posameznih subspecialnih medicinskih strok v Sloveniji,« v imenu kolegov svari Tina Bregant.
O razmerah v zdravstvu, ki kličejo po nujnih, takojšnjih, celovitih spremembah, je Tina Bregant za zdravstveni portal spregovorila že aprila. Več na tej povezavi.
Življenja bolnikov so resno ogrožena, pod vprašajem je tudi preživetje posameznih subspecialnih medicinskih strok v Sloveniji.
Zaradi tako nedopustnega dogajanja in posledic, ki jih odgovorni poskušajo prikriti ali jih prikazati v čim bolj mili obliki, mladi zdravniki ponovno izpostavljajo ključne probleme: »škodljive poteze politike v preteklem letu, vmešavanje politike v stroko, neposluh za bolnike in zdravstveno osebje ter željo po ugajanju javnosti za ceno resnice«.
Posledice takšnih političnih pristopov so jasne, prepoznavne v konkretnih aktualnih problemih: »Omejevanje dela in razvrednotenje lastnih zdravnikov je skrb vzbujajoče. Ad hoc spreminjanje zakonov, kot smo mu bili priča v minulem letu, je nepremišljeno. Istočasno pa izpostavljanje slovenskih bolnikov in zdravnikov neurejenim razmeram krši načela kakovostne in varne obravnave, čemur se moramo vsi skupaj upreti in spremeniti trenutni zdravstveni sistem«.
Mladi zdravniki si, kot pravijo, iskreno želijo, da pri nas končno vendarle vzpostavimo »delujoč, kakovosten in varen sistem obravnave vseh bolnikov, ki bi temeljil na sodelovanju, enakovrednih in spoštljivih odnosih, na preseganju zavisti, potrebe po premoči in nespodobnega bogatenja na račun bolnih – ter na zavedanju, da sta etika in morala nadrejeni birokraciji in papirologiji«.
Politika pa bo morala, kot še sporoča dr. Tina Bergant v imenu mladih zdravnikov, slediti zavezi, po kateri mora delovati za ljudi, v njihovo dobro – in ne le streči lastnim interesom.
Mladi zdravniki Slovenije iskreno želimo, da se vzpostavi delujoč, kakovosten in varen sistem obravnave vseh bolnikov, ki bi temeljil na sodelovanju, enakovrednih in spoštljivih odnosih, na preseganju zavisti, potrebe po premoči in nespodobnega bogatenja na račun bolnih – ter na zavedanju, da sta etika in morala nadrejeni birokraciji in papirologiji.