Na družbenih omrežjih se je pred kratkim pojavila objava mame štiriletne deklice. Deklica naj bi zbolela za agresivnim rakom hrbtenice, zato je »mati« prosila za donacije, ki bi hudo bolnemu otroku omogočile zdravljenje v ZDA. Da gre za spletno prevaro, opozarjata tako UKC Ljubljana kot tudi strokovnjaki Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT; UKC je poskus goljufije prijavil na policijo. Ob takšnih primerih velja vedno znova opozoriti, da je podobnih poskusov goljufij veliko in da je odzivanje na tovrstne apele smiselno le, ko so podatki, za katere jamčijo znane in verodostojne institucije ter prepoznavna združenja bolnikov, preverljivi, kajti v nasprotnem primeru bo denar, ki ste ga darovali, ostal v rokah brezvestnih koristoljubnežev.
Ti v različnih oglaševanjih »čudežnih zdravil« nemalokrat zlorabijo tudi ime katere od slovenskih zdravstvenih ustanov in poznanih zdravnikov; prevaro je mogoče prepoznati tudi po slabi slovenščini in neustrezni dikciji, vendar tovrstna praksa postaja vse bolj izpiljena in vse teže prepoznavna, kar potrjuje tudi tokratni primer »štiriletne deklice, ki zaradi agresivnega raka hrbtenice nujno potrebuje denar za izjemno drago zdravljenje v ZDA«.
Objava »mame« štiriletne deklice, ki naj bi zbolela za agresivnim rakom hrbtenice, je grd poskus spletne goljufije, saj naj bi zbrane donacije neobstoječemu otroku omogočile zdravljenje v ZDA. Da gre za spletno prevaro, opozarjata tako UKC Ljubljana kot tudi strokovnjaki Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT.
Ne nasedajte tovrstnim goljufijam
Edini center, v katerem pri nas zdravijo otroke, ki so zboleli za rakom, je Pediatrična klinika, ki deluje v sklopu ljubljanskega UKC. Tam omenjene deklice niso zdravili, prav tako ne poznajo ne otroka ne družine, ki je sprožila akcijo zbiranja denarja.
»Javnost opozarjamo, naj tovrstnim goljufijam ne naseda, kajti za otroke z rakom je v Sloveniji poskrbljeno v skladu z najsodobnejšimi standardi medicinske stroke,« ob poskusu spletne goljufije sporočajo iz UKC Ljubljana in dodajajo, da so v redkih primerih, kadar se je treba odločiti za zdravljenje v tujini, lečeči zdravniki tisti, ki predlagajo najustreznejši center in vzpostavijo stik s tamkajšnjimi kolegi.
V takih primerih vse stroške zdravljenja, bivanja in transporta – tako za bolnega otroka kot za enega od njegovih staršev kot spremljevalca v celoti krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), zato ni prav nobenega razloga za zbiranje prostovoljnih prispevkov, ki naj bi pomagali rešiti otrokovo zdravje ali celo življenje.
Javnost opozarjamo, naj tovrstnim goljufijam ne naseda, kajti za otroke z rakom je v Sloveniji poskrbljeno v skladu z najsodobnejšimi standardi medicinske stroke.
sporočilo UKC Ljubljana, ki je poskus goljufije že prijavil policiji
Polnjenje računa goljufov je bilo tokrat ustavljeno
A v konkretnem poskusu goljufije so bili finančni gabariti, ki bi jih bilo po pisanju »užaloščene in nemočne matere« treba doseči, zelo konkretno opredeljeni. Kdor je želel (izmišljeni) deklici pomagati, da bi že danes laže zadihala, je lahko kliknil na gumb in daroval 30 evrov; kdor je bil (izmišljeni) deklici že danes pripravljen podariti trenutek olajšanja, je kliknil na gumb za 50 evrov; kdor je hotel kriti del ključnega zdravljenja za (izmišljeno) deklico, ja daroval 90 evrov; kdor pa je hotel podpreti pol dneva oskrbe, ki rešuje življenja, je svojo denarnico olajšal za 180 evrov.
Avtorji izmišljenega razloga za darovanje so želeli zbrati 417.000 evrov, a so jih pri udejanjanju tega cilja – čeprav se je njihov račun že začel polniti – ustavili.
Takšnih zlaganih tragičnih zgodb, ki naj bi odprle srca in denarnice dobrohotnih, a naivnih ljudi, je ogromno. In vedno več jih bo, glede na vse večjo paleto poskusov goljufij, ki pa, žal, v dobršni meri ostanejo nezaznane – ali pa ukrepanje sledi šele potem, ko je za storilci in nezakonito zbranim denarjem zabrisana vsaka sled.
Takšnih zlaganih tragičnih zgodb, ki naj bi odprle srca in denarnice dobrohotnih, a naivnih ljudi, je ogromno.
Previdno tudi pri različnih akcijah zbiranja denarja
Na tovrstni problem, ki ima zelo različne pojavne oblike, je že večkrat javno opozoril tudi prof. dr. Damjan Osredkar, predstojnik Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo Pediatrične klinike ljubljanskega UKC, o čemer smo na zdravstvenem portalu že pisali tudi v preteklosti.
»Akcije za zbiranje denarja, ki naj bi otroku z redko boleznijo omogočile zdravljenje v tujini in ki se odvijajo mimo pediatrične klinike, so lahko zavajajoče in za bolnike tudi škodljive,« se je prof. dr. Damjan Osredkar pred dobrima dvema letoma javno odzval na porast tovrstnih pobud, s katerimi, denimo, določeno združenje staršem otroka z redko boleznijo obljublja »nekakšno instantno znanost, ki naj bi razvoj nove genske terapije omogočila v tako kratkem času, da bi se zdravljenje otroka z novim zdravilom lahko začelo že v roku enega leta od začetka raziskav. To pa je po naših izkušnjah povsem nemogoče«.
Še huje pa je, ker se v tem kontekstu obljublja tudi ozdravitev, vendar za takšen izid zdravljenja, kot poudarja prof. dr. Osredkar, »ne more biti vnaprejšnjega zagotovila. Tudi najsodobnejše terapije zgolj pomagajo zavirati bolezen, medtem ko stanja, ki ga je bolniku bolezen povzročila pred začetkom zdravljenja, večinoma tudi najnovejša zdravila ne morejo odpraviti.«
Ob tem je predstojnik Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo izpostavil tudi pobude za zbiranje denarja za določeno zdravljenje v tujini, čeprav je takšno zdravljenje na voljo tudi v Sloveniji. Tako so, denimo, za otroka s selektivno dorzalno rizotomijo pri nas zbrali precejšnja finančna sredstva za zdravljenje v tujini – kljub temu, da omenjeno operacijo zelo uspešno izvajajo v UKC Ljubljana in kljub temu, da stroške posega krije ZZZS.
Zato pri odzivanju na vse tovrstne »akcije« velja najprej vklopiti zdrav razum in nato preveriti dejstva ter verodostojnost tistih, ki jamčijo, da bo zbrani denar prišel v prave roke in pomagal nekomu povrniti zdravje ali rešiti življenje. Kajti udeležba pri zbiranju denarja za izjemno drago zdravljenje neobstoječega otroka je izkušnja, ki je človek ne potrebuje – zagotovo pa jo obžaluje.
Zavajajoče in za bolnike tudi škodljive pa so lahko tudi nekatere akcije za zbiranje denarja, ki naj bi otroku z redko boleznijo omogočile zdravljenje v tujini in ki se odvijajo mimo pediatrične klinike. Tako je, denimo, v primerih, ko določeno združenje staršem otroka z redko boleznijo obljublja nekakšno instantno znanost, ki naj bi razvoj nove genske terapije omogočila v tako kratkem času, da bi se zdravljenje otroka z novim zdravilom lahko začelo že v roku enega leta od začetka raziskav. To pa je po naših izkušnjah povsem nemogoče.
prof. dr. Damjan Osredkar, predstojnik Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo, Pediatrična klinika, UKC Ljubljana
Simbolične fotografije: iStock
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.