Parkinsonova bolezen: »Nevrorehabilitacijo bi v vseh fazah bolezni potrebovali prav vsi bolniki – in na tem področju v Sloveniji zelo zelo zaostajamo!«

Parkinsonova bolezen: »Nevrorehabilitacijo bi v vseh fazah bolezni potrebovali prav vsi bolniki – in na tem področju v Sloveniji zelo zelo zaostajamo!«

Parkinsonova bolezen, druga najpogostejša degenerativna motnja osrednjega živčevja, je v porastu, kajti danes je pri tem nevrološkem stanju zaznano najhitrejše povečevanje števila diagnoz. Bolezen ni ozdravljiva, vendar je njeno slejkoprej neizogibno napredovanje mogoče upočasnjevati s pravilnimi in pravočasnimi nevrorehabilitacijskimi prijemi ter tako obolelim omogočiti bistveno kakovostnejše življenje. Problem pa je, kot nasploh v zdravstvu, z dostopnostjo do tovrstnih storitev, med drugim do kontrolnih pregledov, ki bi morali na voljo bistveno pogosteje. Zato predstavniki nevrološke stroke vedno znova opozarjajo na stanje, ki ga je treba izboljšati. Oboleli in njihovi svojci pa ne ostajajo polno aktivni le v boju z boleznijo, ki ji zlepa ne prepustijo vajeti, s katerimi bi ta usmerjala njihovo življenje, ampak z argumenti in poglobljenim strokovnim védenjem, ki ga premorejo, odločevalce opozarjajo na nujnost sprejetja sistemske regulative na tem področju. Kajti le tako bo Slovenija pri celoviti obravnavi bolnikov s parkinsonovo boleznijo in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami nadoknadila zaostanek na račun sistemskih nedorečenosti in neurejenosti, ki obolelim jemljejo upanje za pravočasno in celovito strokovno pomoč.

Parkinsonova bolezen: »Nevrorehabilitacijo bi v vseh fazah bolezni potrebovali prav vsi bolniki – in na tem področju v Sloveniji zelo zelo zaostajamo!«
Vodja centra za ekstrapiramidne bolezni izr. prof. dr. Maja Trošt, predsednik strateškega sveta društva Trepetlika in bolnik s parkinsonovo boleznijo Slavko Stošicki ter predsednica Trepetlike Cvetka Pavlina Likar o zdravljenju parkinsonove bolezni, o življenju z njo in o pomoči obolelim pri iskanju odgovorov na tisoč in eno vprašanje o življenju, ki ga parkinsonova bolezen ne ustavi, lahko pa ga – če ni na voljo ustrezne in pravočasne strokovne pomoči – močno okrni.

O izzivih na tem področju pa tudi o možnostih, ki jih pri premoščanju sistemskih vrzeli obolelim zagotavlja Društvo bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika, smo se za Zdravstveniportal.si pogovorili z izr. prof. dr. Majo Trošt, vodjo Centra za ekstrapiramidne bolezni, ki deluje v sklopu Kliničnega oddelka za bolezni živčevja Nevrološke klinike ljubljanskega UKC, s predsednikom strateškega sveta društva Trepetlika Slavkom Stošickim, ki se je parkinsonovo bolezen odločil premagovati s številnimi aktivnostmi, pa naj bo to slikanje, fotografiranje, pisanje poezije ali priprava sistemskih dokumentov za boljše, celovitejše, doslednejše in ažurnejše obvladovanje degenerativnih motenj osrednjega živčevja. O tem, kako je obolelim v podporo in pomoč Društvo bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika – skupaj s predstavniki različnih strok, ki sodelujejo pri multidisciplinarni skrbi za bolnike –, pa je spregovorila dolgoletna predsednica društva Cvetka Pavlina Likar.

Koliko ljudi danes pri nas in po svetu živi s parkinsonovo boleznijo?

  • Zemlja: 10.000.000 

  • Evropa: 1.200.000 

  • Slovenija: 10.000 

V sedmih letih naj bi se na stari celini število obolelih s parkinsonovo boleznijo podvojilo.

Kako prepoznati parkinsonovo bolezen

Kako torej čim prej prepoznati parkinsonovo bolezen in tako po eni strani pospešiti diagnostiko in zdravljenje, po drugi strani pa upočasniti napredovanje simptomov in znakov te bolezni?

Kot pojasnjuje izr. prof. dr. Maja Trošt, vodja Centra za ekstrapiramidne bolezni, ki deluje v sklopu Kliničnega oddelka za bolezni živčevja Nevrološke klinike UKC Ljubljana, so motnje spanja in razpoloženja med zgodnejšimi napovednimi znaki parkinsonove bolezni. V nadaljevanju se pojavijo težave pri gibanju, bodisi počasnost in okorelost bodisi tresavica (tremor) rok ali nog med mirovanjem – pa tudi številne nemotorične težave, ki lahko izrazito vplivajo na kakovost življenja obolelih.

Simptomi parkinsonove bolezni:

  • bradikinezija (upočasnjenost)
  • slinjenje, težave s požiranjem
  • motnje ravnotežja
  • tremor oziroma tresenje (roke, noge)
  • sprememba pisave (manjša pisava)
  • rigidnost gibov, distonija
  • težave s hojo, krajši korak
  • zamrznitve gibov
  • spremembe kognitivnih sposobnosti
  • motnje spanja
  • motnje razpoloženja
  • spolna disfunkcija
  • motnje pri uriniranju
  • motnje pri prebavi
  • težave z vonjem
  • težave s potenjem
  • tesnobnost, depresija
  • bolečine
  • srčno popuščanje

Od predolgih čakalnih dob do odpravljanja motečih neželenih učinkov zdravljenja

Zakaj je čim zgodnejše odkritje parkinsonove bolezni ključnega pomena za dobro obvladovanje obolenja? »Bolnike s parkinsonovo boleznijo začnemo zdraviti, ko se pojavijo motnje gibanja,« pojasnjuje nevrologinja Maja Trošt. Ob tem dodaja, da sleherni bolnik s parkinsonovo boleznijo potrebuje čimprejšnjo multidisciplinarno obravnavo, pri čemer pa se zapleta, kajti »čeprav pri nas bolnikom lahko ponudimo vse načine zdravljenja, ki so danes na voljo, imamo za nekatera od teh zdravljenj zelo dolge čakalne dobe«.

Težavam, ki pri parkinsonovi bolezni postanejo stalne spremljevalke obolelih, se z leti pridružijo nove, od motenj pri ravnotežju do zastojev pri hoji, od težav pri govorjenju do težav pri požiranju. 

Z napredovanjem bolezni je treba povečati tudi odmerke zdravil, s katerimi pri tej bolezni nadomeščajo snov dopamin, ki prenaša živčne dražljaje med celicami centralnega živčnega sistema; parkinsonova bolezen je namreč povezana s pomanjkanjem dopamina v možganih. Zdravljenje, ki sčasoma zahteva kombinacijo dopaminergičnih zdravil ter zdravil za lajšanje drugih težav (omotice, psihični nemir, halucinacije, depresija, demenca ...), lahko vodi v pojav zelo motečih neželenih učinkov – v takih primerih pri obolelih uvedejo novejše, tako imenovano kontinuirano dopaminergično zdravljenje, pri katerem zdravilo s pomočjo črpalk enakomerno vnašajo v telo. Nekaterim bolnikom pa pomagajo z nevrokirurškim zdravljenjem z globoko možgansko stimulacijo. 

Vsak bolnik s parkinsonovo boleznijo potrebuje čimprejšnjo multidisciplinarno obravnavo, pri čemer pa se zapleta, kajti čeprav slovenska medicina bolnikom lahko ponudi vse načine zdravljenja, ki so danes na voljo, so za nekatera od teh zdravljenj čakalne dobe zelo dolge.

Video pogovor z izr. prof. dr. Majo Trošt, vodjo Centra za ekstrapiramidne bolezni Kliničnega oddelka za bolezni živčevja

Maja Trošt PARKINSONOVA BOLEZEN

»Velik problem so kontrolni pregledi, kajti bolnikov ne moremo pregledovati tako pogosto, kot bi si želeli in kot bi bilo strokovno utemeljeno«

Kako je danes v Sloveniji z doseganjem strokovnega cilja – pri parkinsonovi bolezni v čim zgodnejši fazi obolenja postaviti čimveč diagnoz? In, seveda, kako je z možnostjo zdravljenja, z možnostjo celostne obravnave ter z omogočanjem čim kakovostnejšega življenja obolelih?

Zgodnja diagnoza je še kako pomembna, kajti prej ko bolniku postavimo diagnozo, prej ga lahko začnemo zdraviti in prej se bo njegovo počutje izboljšalo. Zgodnja diagnoza in zgodnje zdravljenje tudi ugodno vplivata na potek parkinsonove bolezni. 

Prvi korak, ki ga mora narediti bolnik s težavami, ki so znak parkinsonove bolezni, je odhod k osebnemu zdravniku, kajti glavna odgovornost za prepoznavo bolezni je na družinskih zdravnikih. In ti svoje poslanstvo opravljajo dobro, kajti k nam, v specializirani center, bolniki prihajajo v zgodnjih fazah bolezni. Zelo redko se zgodi, da pride nekdo, ki je bolan že več let, pa je bolezen kljub temu ostala neprepoznana.

Mislim, da smo na področju diagnostike kar dobri, res pa je, da je čakalna doba tista, ki bolnika še nekoliko odmakne od subspecialista. Čakalna doba za prvi pregled je približno šest mesecev – velik problem pa so kontrolni pregledi, kajti bolnikov ne moremo pregledovati tako pogosto, kot bi si želeli in kot bi bilo strokovno utemeljeno. 

Diagnoza parkinsonove bolezni temelji na kliničnem pregledu; bolnik ne potrebuje posebnih, sofisticiranih preiskav, na katere bi moral dolgo čakati. Sledi uvedba zdravljenja in potem doživljenjsko spremljanje bolnika, prilagajanje odmerkov zdravil ter iskanje zdravila oziroma kombinacije zdravil, ki je za konkretnega pacienta najprimernejše in najučinkovitejše.

Glavna odgovornost za prepoznavo parkinsonove bolezni je na družinskih zdravnikih. In ti svoje poslanstvo opravljajo dobro, kajti k nam, v specializirani center, bolniki prihajajo v zgodnjih fazah bolezni.

Ta bolezen lahko prizadene marsikoga, ne glede na starost, med obolelimi so tudi mlajši ljudje ...

Za parkinsonovo boleznijo sicer večinoma zbolevajo ljudje v starosti približno 60 let – ni pa redkost, da zboli tudi nekdo, ki je star 50, 40 ali celo 30 let.

Ni redkost, da za parkinsonovo boleznijo zboli tudi nekdo, ki je star 50, 40 ali celo 30 let.

Kateri pa so glavni izzivi na področju zdravljenja in obvladovanja te bolezni – poleg tistih, ki ste jih že omenili in so sistemske narave?

Pravzaprav je večina problemov, ki jih imamo pri vodenju bolnikov s parkinsonovo boleznijo, sistemske narave. To so bodisi čakalne dobe na kontrolne preglede ali čakalne dobe za uvajanje določenih načinov zdravljenj. Globoka možganska stimulacija, na primer, je eno od zdravljenj, na katero morajo bolniki čakati približno leto dni.

Področje, na katerem moramo še veliko postoriti, pa je organizacija celostne nevrorehabilitacije bolnika s parkinsonovo boleznijo – od začetnih faz in potem med celotnim potekom bolezni. 

Za bolnike s parkinsonovo boleznijo v Sloveniji za zdaj ni organizirana kontinuirana rehabilitacija; dobijo jo tisti bolniki, ki so bodisi hospitalizirani bodisi so imeli operacijo, posledično pa so upravičeni do nevrorehabilitacije v zdravilišču ali v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča. 

V resnici pa bi nevrorehabilitacijo v vseh fazah bolezni potrebovali prav vsi bolniki. In tu zelo zelo zaostajamo in pešamo. V tem smislu se zelo trudi pomagati društvo Trepetlika, ki za člane po različnih krajih Slovenije organizira vadbe, predavanja, druženja ... Toda rehabilitacija bolnika s pomočjo fizioterapevta, delovnega terapevta, logopeda bi morala biti urejena na ravni države – in dostop do rehabilitacije bi moral imeti vsak bolnik, kajti redna vadba, vaje za govor, vaje, kako se spopadati z izzivi, ki se pojavljajo v vsakodnevnem življenju, pa naj gre za oblačenje, hojo po stopnicah ali obračanje v postelji, dokazano ugodno vplivajo na potek bolezni in bistveno izboljšujejo kakovost življenja obolelega.

Bolniki poleg zdravil za izboljševanje kakovosti življenja potrebujejo še zelo zelo veliko – in tu nas čaka še ogromno dela.

Področje, na katerem moramo še veliko postoriti, je organizacija celostne nevrorehabilitacije bolnika s parkinsonovo boleznijo. Dostop do rehabilitacije bi moral imeti vsak bolnik, kajti bolniki poleg zdravil za izboljševanje kakovosti življenja potrebujejo še zelo zelo veliko – in tu nas čaka še ogromno dela.

 

 

Vztrajno odpravljanje sistemskih praznin

Da bo v zdravstvenem sistemu res dobro poskrbljeno za bolnike s parkinsonovo boleznijo, bo treba odpraviti nemalo še vedno aktualnih kratkih stikov, med katerimi niso le zelo dolge čakalne dobe za kontrolne nevrološke preglede ali za zdravljenje z globoko možgansko stimulacijo, ampak tudi obnovitvena rehabilitacija, ki še vedno ni sistemsko urejena. Na pravico do skupinskega zdravstvenega programa za izboljševanje oziroma ohranjanje zdravstvenega stanja ter za preprečevanje poslabšanja bodo bolniki s parkinsonovo boleznijo morali počakati do začetka prihodnjega leta, kajti začetek izvajanja novele zakona o zdravstvenem varstvu, ki je med upravičence uvrstil tudi parkinsonike, je preložen – na začetek leta 2024.

»V društvu Trepetlika se s tem ukvarjamo že od leta 2015. V vseh teh letih smo trkali na številna vrata, dokler nam ni uspelo, da je bila v državnem zboru potrjena rehabilitacija tudi za bolnike s parkinsonovo boleznijo. Vendar izzivov preprosto ne zmanjka,« poudarja Slavko Stošicki, ki ima tudi sam to diagnozo in ki pri društvu bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika vodi tudi strateški svet.

Da bo v zdravstvenem sistemu res dobro poskrbljeno za bolnike s parkinsonovo boleznijo, bo treba odpraviti nemalo še vedno aktualnih kratkih stikov, med katerimi niso le zelo dolge čakalne dobe za kontrolne nevrološke preglede ali za zdravljenje z globoko možgansko stimulacijo, ampak tudi obnovitvena rehabilitacija, ki še vedno ni sistemsko urejena.

Video pogovor s Slavkom Stošickim, predsednikom strateškega sveta društva Trepetlika, ki je tudi sam bolnik s parkinsonovo boleznijo

Slavko Stošicki PARKINSONOVA BOLEZEN

»Za obnovitveno rehabilitacijo se borimo že od leta 2015«

Zelo dobro veste, kako zelo se spremeni življenja s parkinsonovo boleznijo, boleznijo, ki pride kot nepovabljen gost in ki za vedno zaznamuje ne le obolelega, ampak tudi njegove bližnje. Kako ste kos takšnemu načinu življenja in kakšne cilje ste si postavili pri sobivanju s tem obolenjem?

Parkinsonova bolezen je zelo kompleksna; proti njej se borim tako, da nimam časa. Ukvarjam se s fotografijo, s poezijo, s slikanjem, poleg tega pa se ukvarjam tudi s posameznimi projekti. In tako nimam časa za razmišljanje o bolezni. Poleg tega sva se s soprogo odločila, da bova midva tista, ki bova obvladovala bolezen – in ne bolezen naju ...

Parkinsonova bolezen je zelo kompleksna; proti njej se borim tako, da nimam časa za razmišljanje o bolezni.

... kar vama izvrstno uspeva. To se med drugim odraža tudi v tem, da ste bili med prvimi, ki so pripravljali program rehabilitacije za bolnike s parkinsonovo boleznijo in drugimi ekstrapiramidnimi obolenji. V kakšni fazi je zdaj ta dokument?

Naredili smo že korak naprej. Ko je zdravstveni svet za obnovitveno rehabilitacijo izdal negativno mnenje, smo s postopkom nadaljevali v sklopu državnega sveta, nakar je rehabilitacijo sprejel tudi državni zbor.

Ob tem moram poudariti, da je 14. junija 2022 Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela priporočila državam, naj se podrobneje posvetijo tej hitro naraščajoči nevrodegenerativni bolezni. Na osnovi tega smo v društvu Trepetlika izdelali izhodišča za nacionalni program obvladovanja parkinsonove bolezni v Sloveniji.

V društvu Trepetlika smo izdelali izhodišča za nacionalni program obvladovanja parkinsonove bolezni v Sloveniji.

In kaj se trenutno dogaja z izhodišči, kako blizu ali daleč sta oblikovanje in sprejetje nacionalnega programa?

Verjamem v dogovore z ministrstvom za zdravje, kjer so naša izhodišča sprejeli. Oblikovati nameravajo širšo delovno skupino, s čimer se strinjam, kajti nacionalni program smo pripravili z vidika pacienta in WHO. Marsikaj je treba še dodelati in dodati.

Vzpostavili pa smo tudi stik z Zvezo organizacij pacientov Slovenije (ZOPS), kjer nacionalni program za obvladovanje parkinsonove bolezni podpirajo, saj bi ta lahko predstavljal osnovo tudi za druga zdravstvena stanja in bolezni.

Verjamem v dogovore z ministrstvom za zdravje, kjer so naša izhodišča sprejeli. Oblikovati nameravajo širšo delovno skupino, s čimer se strinjam, kajti marsikaj je treba še dodelati in dodati.

Pravzaprav se vsi zavedamo, da mora pacient, ki naj bi bil dobesedno, ne le na papirju, v središču delovanja zdravstvenega sistema, v svoji vlogi postati bistveno aktivnejši – in s tem, kar delate, to tudi udejanjate. Se vam zdi, da gremo na tem področju v pravo smer?

Mislim, da je smer nedvomno prava. Vendar pa moram poudariti, da smo se pri Trepetliki zdaj organizirali in delovanje okrepili tudi s specialisti drugih strok. Z odvetniki, ki imajo parkinsonizem, z ljudmi, ki obvladajo proceduralne postopke, ki so bili menedžerji in direktorji podjetij, smo obravnavo in naše zahteve, ki izhajajo iz teh deklaracij, postavili na višjo raven.

Pri Trepetliki smo delovanje okrepili tudi s specialisti drugih strok; z odvetniki, ki imajo parkinsonizem, z ljudmi, ki obvladajo proceduralne postopke, ki so bili menedžerji in direktorji podjetij, smo naše zahteve postavili na višjo raven.

Z gotovostjo lahko rečemo, da je tu nakopičenega toliko znanja in védenja, da bi bilo preprosto vse preveč kratkovidno, če tega ne bi izkoristili.

Pri teh elaboratih in študijah smo prebrali in proučili številna strokovna mnenja, analizirali stanje parkinsonizma v Evropi, v Veliki Britaniji, Ameriki, tudi v Avstraliji, kjer so napravili izjemne študije. Na osnovi tega smo prognozirali naraščanje števila parkinsonovih bolnikov; ta napoved se je zdaj potrdila, saj sem pred nekaj dnevi prejel podatek ZZZS, da je danes v Sloveniji 10.490 parkinsonikov.

Prognozirali smo naraščanje števila parkinsonovih bolnikov; ta napoved se je zdaj potrdila, saj sem pred nekaj dnevi prejel podatek ZZZS, da je danes v Sloveniji 10.490 parkinsonikov.

Parkinsonova bolezen je, tako kot številna druga kronična obolenja, žal, v izrazitem porastu. Zato me zanima, kako tako z osebnega vidika kot z zornega kota združenja Trepetlika ocenjujete dostopnost do zdravljenja, do zdravstvenih storitev in, seveda, tudi do rehabilitacije? 

Tukaj nam v Sloveniji še veliko manjka. Najprej bi izpostavil kontrolne preglede, na katere bolnik čaka od šestih mesecev pa tudi do dve leti – če naj bi zadostili klinični poti, pa bi se ti pregledi morali odvijati na vsakih šest do devet mesecev. Poleg tega tudi ni pregledov, v sklopu katerih bi ugotavljali, ali predpisana terapija učinkuje ali ne.

Težave so tudi pri nefarmakoloških terapijah, zaradi nedostopnosti do ustreznih specialistov oziroma terapevtov. Eden od bolnikov, na primer, ki ima respiratorne težave, ne more priti do terapevta, ker ni hospitaliziran. In takih primerov je v Sloveniji zelo veliko.

V Sloveniji nam še veliko manjka. Najprej bi izpostavil kontrolne preglede, na katere bolnik čaka od šestih mesecev pa tudi do dve leti – če naj bi zadostili klinični poti, pa bi se ti pregledi morali odvijati na vsakih šest do devet mesecev. Poleg tega tudi ni pregledov, v sklopu katerih bi ugotavljali, ali predpisana terapija učinkuje ali ne.

Pravzaprav vsi, na žalost, dobro vemo, kako je z dolgimi, predolgimi čakalnimi dobami, s slabo dostopnostjo do nekaterih storitev ... Sicer je res, da je v pripravi zdravstvena reforma, ki naj bi bila celovita, vendar se zdi, da v vmesnem času, ki nas od udejanjenja te reforme ločuje, ostaja preveč praznine, v kateri bodo premnogi bolniki ostali izgubljeni.

Moram reči, da se za obnovitveno rehabilitacijo borimo že od leta 2015 – a prvič doslej so na ministrstvu za zdravje prisluhnili našim programom in zahtevam. In tu vidim svetlo luč.

Na ministrstvu za zdravje so prvič doslej prisluhnili našim programom in zahtevam. In tu vidim svetlo luč.

Morda še nekoliko bolj osebno vprašanje. Kakšen je vaš nasvet oziroma sporočilo prenekateremu Slovencu ali Slovenki, ki se sreča s to diagnozo – in s to diagnozo se ljudje srečajo v zelo različnih starostnih obdobjih? Kako naj se soočijo z diagnozo, kako naj jo sprejmejo in jo umestijo v svoje življenje? In kaj naj naredijo, da ne bo bolezen tista, ki bo usmerjala njihovo življenje?

Najprej se mora vsak, ki ima kakršnekoli simptome, o katerih si danes lahko veliko preberemo, odpraviti k osebnemu zdravniku in potem k specialistu, ki ugotovi, ali gre za parkinsonovo bolezen ali ne. Ko je diagnostika opravljena in diagnoza postavljena, pa je treba skrbno, redno jemati vsa predpisana zdravila in biti oziroma ostati aktiven, tako v fizičnem kot tudi v mentalnem smislu. 

Vsi, ki se soočijo s parkinsonovo boleznijo, naj to sprejmejo z zavedanjem, da bo življenje nekoliko drugačno, vendar še vedno lepo.

Vsi, ki se soočijo s parkinsonovo boleznijo, naj to sprejmejo z zavedanjem, da bo življenje nekoliko drugačno, vendar še vedno lepo.

Kako pa lahko nekdo sam prepozna znake in se odzove, kajti vemo, da se včasih predolgo obotavljamo z odhodom k zdravniku? Kako zaznati, da se dogaja nekaj, kar zahteva pospešeno ukrepanje?

Trepetlika je izdala zloženko in plakat, na katerih je navedeno deset najpogostejših simptomov, med katerimi so tresenje oziroma tremor (roke, noge), manjša pisava, izguba vonja, izguba okusa, krajši koraki ... Pojavijo se tudi težave s peristaltiko.

Na voljo je precej podatkov o simptomatiki parkinsonove bolezni, ki so pomembni tudi za diagnostiko.

Med najpogostejšimi simptomi so tresenje oziroma tremor (roke, noge), manjša pisava, izguba vonja, izguba okusa, krajši koraki ... Pojavijo se tudi težave s peristaltiko.

Po postavljeni diagnozi pa je verjetno ključni korak tudi vključitev v društvo Trepetlika, ki zagotavlja pomembno podporo obolelim, kajne?

Vsakomur, ki ima diagnosticirano parkinsonovo bolezen, predlagam, naj se vključi v Trepetliko, kjer je deležen posebnih izobraževanj in spoznavanja te bolezni, posledično pa lažje usmerja svoje življenje.

Vsakomur, ki ima diagnosticirano parkinsonovo bolezen, predlagam, naj se vključi v Trepetliko, kjer je deležen posebnih izobraževanj in spoznavanja te bolezni, posledično pa lažje usmerja svoje življenje.

 

 

Na obolele s parkinsonovo boleznijo izvrstno vplivata igranje namiznega tenisa in ples

Zelo pomembno je tudi nefarmakološko zdravljenje, zato zdravniki obolelim svetujejo spremembo načina življenja, v katerem morata pomembno mesto dobiti tako redna rekreacija kot počitek. Kar se tiče rekreacije, na obolele s parkinsonovo boleznijo izvrstno vplivata igranje namiznega tenisa in ples pa tudi plavanje.

Cvetka Pavlina Likar, predsednica Društva bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika, pa je za zdravstveni portal nanizala zgolj nekaj primerov, kako društvo bolnikom (pa tudi njihovim bližnjim) pomaga pri tretju najtrših orehov, od katerih je tako zelo odvisna kakovost življenja obolelih.

Društvo Trepetlika bolnikom pa tudi njihovim bližnjim pomaga pri tretju najtrših orehov, od katerih je tako zelo odvisna kakovost življenja obolelih.

 

Video pogovor s Cvetko Pavlino Likar, predsednico Društva bolnikov s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami Trepetlika

Cvetka Pavlina Likar PARKINSONOVA BOLEZEN

»Naš priročnik 'Kako živeti s parkinsonovo boleznijo' je v Evropi edinstven«

Društvo Trepetlika v skrbi za obolele s parkinsonovo boleznijo opravlja izjemno delo, saj omogoča zapolnitev sistemskih vrzeli in dostop do prenekatere obravnave, ki bi bila sicer nedostopna, saj sistemsko še ni poskrbljeno zanjo. Kateri so trenutno ključni izzivi, s katerimi se spoprijemate?

Največji izziv je, ko bolnik dobi diagnozo in ne ve, kaj je parkinsonova bolezen, ne razume, kaj se mu je zgodilo. To stigmo poskušamo premagati s programom 'ABC parkinson'. V sklopu tega programa nevrolog ali specializirana medicinska sestra pacientu v približno dveh urah predstavita bolezen, se z njim pogovorita. Istočasno oboleli dobi tudi naš priročnik 'Kako živeti s parkinsonovo boleznijo', v katerem so slovenski strokovnjaki zapisali vse, kar trenutno vedo o tej bolezni. Mislim, da je ta priročnik v Evropi edinstven.

V omenjeni program pridejo vsi, ki so jim to diagnozo postavili na novo – ne glede na to, ali so člani Trepetlike ali ne. Prav zaradi tega moramo biti dobro povezani z nevrologi, da ti bolnike usmerijo na društvo.

Za paciente pripravljamo različna predavanju v sklopu štiridnevnih taborov, za katera poskrbi parkinsonska medicinska sestra Lidija Ocepek; 23. aprila gremo na Debeli rtič, kjer bo poleg drugih strokovnjakov predavalo tudi šest nevrologov. Pomembno pa ni le to, da se bo dogajanje odvijalo na zelo visoki ravni – ključna je priložnost, da so člani društva v neposrednem stiku s strokovnjaki in tako lahko nevrologa vprašajo karkoli, medtem ko nevrolog za marsikaterega 'svojega' pacienta lahko vidi, kako ta deluje v naravnem okolju – in ne le v ambulanti, ko je pod stresom, ali takrat, ko zdravila ne učinkujejo tako, kot bi morala ...

23. aprila gremo na Debeli rtič, kjer bo poleg drugih strokovnjakov predavalo tudi šest nevrologov. Pomembno pa ni le to, da se bo dogajanje odvijalo na zelo visoki ravni – ključna je priložnost, da so člani društva v neposrednem stiku s strokovnjaki in tako lahko nevrologa vprašajo karkoli, medtem ko nevrolog za marsikaterega 'svojega' pacienta lahko vidi, kako ta deluje v naravnem okolju – in ne le v ambulanti, ko je pod stresom, ali takrat, ko zdravila ne učinkujejo tako, kot bi morala ...

In v takem primeru je celostna slika povsem drugačna, kajne?

Tako je. Pomembno pa je tudi to, da se vse odvija v sproščenem vzdušju. Po končanem predavanju vedno nastane vrsta – vsi čakajo na nevrologa ali na katerega drugega specialista, ki jim potem pomagajo razjasniti dileme ali jim odgovarjajo tudi na intimna vprašanja. Ta vprašanja oboleli sicer redkeje postavljajo, čeprav mislim, da so naši člani dokaj odprti; načenjamo vse teme, pa naj bodo te v družbi še tak tabu.

Naj omenim še tridnevna srečanja 'Strli bomo orehe', ki so namenjena vsem članom. Edini problem je pridobitev finančnih sredstev za 160 do 170 ljudi; doslej smo hodili na Debeli rtič, kjer pa prostor ni več na voljo. Na teh srečanjih pripravimo predavanja o stvareh, za katere vidimo, da bi o njih želeli spregovoriti bolniki – predvsem pa je veliko plesa, saj zelo podpiramo telesno aktivnost, ki je za bolnike s parkinsonovo boleznijo res dobrodejna.

Sem spada tudi namizni tenis, ki ga bolniki s parkinsonovo boleznijo zdaj igrajo že skoraj po vsej Sloveniji; 13. maja imamo državno prvenstvo, lani smo bili na svetovnem prvenstvu v Pulju, leto prej v Berlinu – in imamo zlate medalje, srebrne ... 

Človek ne more verjeti, kako lahko nekdo, ki zelo težko pride do mize, izvrstno igra ob zvoku ping pong žogice. 

Človek ne more verjeti, kako lahko nekdo, ki zelo težko pride do mize, izvrstno igra ob zvoku ping pong žogice. 

 

 

»Včasih je rehabilitacija edini način, s katerim je mogoče pomagati pacientom s parkinsonovo boleznijo«

Izzivov za tem področju nevrologije preprosto ne zmanjka. Medtem ko izr. prof. dr. Maja Trošt opozarja, da bolniki s parkinsonovo boleznijo pri nas nimajo na voljo specializiranega programa rehabilitacije – izjema je zelo omejena rehabilitacijska dejavnost v bolnišnicah, bodisi v sklopu Centra za ekstrapiramidne bolezni ali v sklopu Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča – in da velika večina obolelih nima zagotovljene celostne obravnave, pa doc. dr. Dejan Georgiev, ki v sklopu Nevrološke klinike vodi tim za globoko možgansko stimulacijo in službo za nevrorehabilitacijo, opozarjanju postavi piko na i z navedbo: »Včasih je rehabilitacija preprosto edini način, s katerim lahko pomagamo pacientom s parkinsonovo boleznijo.«

Kako je to mogoče – glede na obstoječa zdravljenja, ki sicer lajšajo simptome, nobeno od njih pa ne vpliva na potek bolezni v možganih?

»Ker se nekateri simptomi parkinsonove bolezni zelo slabo odzivajo na zdravljenje z zdravili, lahko nanje vplivamo le z različnimi fizioterapevtskimi postopki. Zato bi morala biti obnovitvena rehabilitacija dostopna vsem bolnikom s parkinsonovo boleznijo – po vsej Sloveniji, na vseh ravneh zdravstvenega varstva,« poudarja doc. dr. Georgiev. Ob tem  izpostavlja izsledke študij, ki so pokazale in dokazale, da »aerobne vaje pri parkinsonovi bolezni izboljšujejo splošno gibljivost, hojo in posturalne reflekse, zelo verjetno pa tudi kognitivne funkcije. V tem smislu res dobro učinkujejo točno določene vadbe, med katerimi sta brez dvoma igranje namiznega tenisa in ples.« 

Ker se nekateri simptomi parkinsonove bolezni zelo slabo odzivajo na zdravljenje z zdravili, lahko nanje vplivamo le z različnimi fizioterapevtskimi postopki. Aerobne vaje pri parkinsonovi bolezni izboljšujejo splošno gibljivost, hojo in posturalne reflekse, zelo verjetno pa tudi kognitivne funkcije.

Sabina Posar, ki kot fizioterapevtka dela v sklopu službe za nevrorehabilitacijo, se zaveda, da bo kljub dobrodejnim učinkom fizioterapije, ki lahko pomembno pripomore h kakovostnejšemu življenju parkinsonika, parkinsonova bolezen sčasoma vendarle napredovala, stanje obolelega pa se bo poslabšalo ... A vloga fizioterapije, ki bi morala v prihodnje postati bistveno bolje dostopna, kljub temu ostaja izjemno pomembna, kajti pri tovrstni rehabilitaciji se »usmerjamo v tisto, kar je za bolnika najbolj moteče; to so predvsem okornost in motnje ravnotežja. Zato bolniku pomagamo pri premagovanju teh težav, ga poskušamo spodbuditi k resni telesni vadbi in ga usmerjamo v gibanje, ki izboljša motoriko in upočasni napredovanje bolezni.«

Parkinsoniku s fizioterapijo, ki bi v prihodnje morala postati bistveno dostopnejša, pomagajo pri premagovanju najbolj motečih težav, ga poskušajo spodbuditi k resni telesni vadbi in ga usmerjajo v gibanje, ki izboljša motoriko in upočasni napredovanje bolezni.


O sistemskih težavah, ki onemogočajo ažurno obravnavo in redno obnovitveno rehabilitacijo obolelih, tudi v državnem zboru

O več let trajajočih prizadevanjih za uveljavitev pravice do redne obnovitvene rehabilitacije bolnikov s parkinsonovo boleznijo, ki bi lahko ublažila simptome in upočasnila napredovanje bolezni, prenekateremu obolelemu pa omogočila, da bi lahko dlje opravljal svoje delo, so bolniki ob svetovnem dnevu parkinsonove bolezni (11. april) spregovorili tudi med srečanjem s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič. Med drugim so izpostavili težave, ki onemogočajo celovito in ažurno obravnavo, od čakalnih dob na kontrolne preglede do usposabljanja medicinskega osebja, ki da bi moralo imeti večji poudarek na parkinsonovi bolezni. O tej temi naj bi člani društva Trepetlika podrobneje spregovorili tudi na junijski konferenci Za boljše življenje starejših in upokojencev.

Rehabilitacija

Video pogovori in portreti: Diana Zajec; simbolični ilustraciji in fotografija rehabilitacije: iStock

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani



Značke

parkinsonova bolezen

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona