Okužba z bakterijo Helicobacter pylori je najpomembnejši dejavnik za razvoj raka na želodcu, zato je bistveno pravočasno odkritje in zdravljenje te okužbe

Okužba z bakterijo Helicobacter pylori je najpomembnejši dejavnik za razvoj raka na želodcu, zato je bistveno pravočasno odkritje in zdravljenje te okužbe

Veste, katera kronična okužba, ki ima lahko tudi zelo hude posledice, je pri človeku najpogostejša? Odgovor se skriva v bakteriji Helicobacter pylori (H. pylori), s katero je okužena približno polovica svetovnega prebivalstva, vendar se simptomatske težave, ki lahko povzročijo resno bolezensko stanje, pojavijo zgolj pri 10-odstotnem deležu okuženih. Okužba s H. pylori vpliva na nastanek številnih težav, od razjede na želodcu in dvanajstniku do pomanjkanja vitamina B12, vodi pa lahko tudi v nastanek raka želodca, ki ima še vedno slabo prognozo. Diagnoza je namreč praviloma postavljena v že napredovali fazi bolezni, zato na stari celini stopnja petletnega preživetja znaša od 19 do največ 30 odstotkov. Da bi zmanjšali stopnjo umrljivosti zaradi raka želodca, bo treba fokus usmeriti v preprečevanje razvoja te bolezni oziroma v pravočasno postavitev diagnoze ter takojšnji začetek zdravljenja.

Okužba z bakterijo Helicobacter pylori je najpomembnejši dejavnik za razvoj raka na želodcu, zato je bistveno pravočasno odkritje in zdravljenje te okužbe

Problem je, ker ne v Sloveniji ne v Evropi še niso zaživeli programi, ki bi omogočali preprečevanje nastanka raka na želodcu oziroma zgodnje diagnosticiranje te bolezni. Da bi to čim prej in čim učinkoviteje spremenili, se v sklopu evropskega projekta Togas pilotno izvaja preventivno presejalno testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, v katerem sodeluje tudi Slovenija. In kaj so ta testiranja doslej pokazala? Po zadnjih podatkih je pri nas okužen vsak sedmi testirani (doslej je v raziskavi sodelovalo 2598 od skupno 6000 vabljenih mladih odraslih, starih od 30 do 34 let); v zdravljenje s kombinacijo zdravil, ki preprečujejo nadaljnje zaplete oziroma razvoj bolezni, jih je bilo v sklopu Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana vključenih 150. Zdravljenje, ki traja dva tedna, se je pokazalo kot zelo učinkovito.

Zdravljenje okužbe s Helicobacter pylori zmanjšuje možnost za nastanek številnih bolezenskih stanj: 

  • rak želodca,
  • ulkus (razjeda) na želodcu in dvanajstniku,
  • gastritis (vnetje želodčne sluznice),
  • anemija (zaradi pomanjkanja železa),
  • dispepsija (občutek polnosti, napihnjenost, pekoča bolečina, spahovanje, slabost),
  • limfom MALT,
  • pomanjkanje vitamina B12,
  • idiopatska trombocitopenična purpura (avtoimunska bolezen).

Prim. Tatjana Kofol Bric, ki v imenu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pod strokovnim vodstvom prof. dr. Bojana Tepeša metodološko usklajuje in vodi raziskovanje v sklopu projekta Togas – projekt se odvija v ZD Ljubljana in še šestih centrih (v Dublinu, Cluj-Napoci, Rigi, Zagrebu, na Reki in v Wroclawu) – pomen raziskave preventivnega presejalnega testiranja ter zdravljenja okužbe z bakterijo Helicobacter pylori opredeli v eni povedi: »Okužba z bakterijo H. pylori je najpomembnejši dejavnik za razvoj raka na želodcu.«

Da bi se prognoza raka želodca izboljšala, je nujno zgodnejše odkritje bolezni. V prihodnje naj bi to omogočili s preventivnim presejalnim testiranjem na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori in takojšnjim začetkom zdravljenja, ki skorajda v vseh primerih prepreči nadaljnje zaplete oziroma razvoj bolezni.

Od marca se je na pisno povabilo k sodelovanju v raziskavi odzvalo skoraj 2600 pacientov, ki imajo osebnega zdravnika v eni od enot ljubljanskega zdravstvenega doma; cilj raziskave je najmanj 50-odstotna odzivnost, kajti tolikšna kvota rezultatov bo res merodajna.

Po odvzemu krvi za serološko testiranje na okužbo s H. pylori je bilo pozitivnih 241 pacientov (14 odstotkov od skupno 1744); 220 jih je opravilo urea dihalni test, s katerim se potrdi akutna okužba oziroma prisotnost bakterije Helicobacter pylori v želodcu – ta je bila potrjena pri 86-odstotnem deležu testiranih. 

Z urea dihalnim testom se potrdi akutna okužba oziroma prisotnost bakterije Helicobacter pylori v želodcu.

 

Družinska zdravnica Špela Tevžič iz ZD Ljubljana pojasnjuje, da se pri posameznikih, ki so imeli pozitiven urea dihalni test, odločijo za zdravljenje s štiritirno terapijo – z dvema antibiotikoma, zaviralcem protonske črpalke in bizmutom. Pri tistih, ki so že končali z zdravljenjem (teh je bilo doslej 126), je kontrolni urea dihalni test pokazal, da je omenjena shema zdravljenja res učinkovita (v kar 98-odstotnem deležu). »Kadar pa zdravljenje ni uspešno, ga je treba ponoviti s spremenjeno shemo,« dodaja zdravnica.

Tovrstno zdravljenje občutno pripomore k zmanjšanju tveganja za razvoj raka želodca, saj nastanek te hude bolezni prepreči v skoraj 90-odstotnem deležu. Presejalno odkrivanje okužb s H. pylori je pomembno tudi zato, ker večina okuženih (približno 80 odstotkov) nima simptomov oziroma ti niso izraziti – testiranje pa bo, o tem je stroka prepričana, pripomoglo k bistveno zgodnejšemu odkrivanju bolezni in pravočasnemu zdravljenju, ki bo pri raku želodca sčasoma pripomoglo k boljši prognozi, zmanjšalo pa bo tudi verjetnost za nastanek drugih težav in bolezenskih stanj.

Če je urea dihalni test pozitiven, sledi zdravljenje s štiritirno terapijo – z dvema antibiotikoma, zaviralcem protonske črpalke in bizmutom. S tem zdravljenje je nastanek raka želodca mogoče preprečiti v skoraj 90-odstotnem deležu.

Projekt in njegovi izsledki bodo pomagali tlakovati pot k vključitvi populacijskega presejalnega programa testiranja in zdravljenja okužb s H. pylori med obstoječe presejalne programe – pri nas so to programi Zora (rak materničnega vratu), Dora (rak dojk) in Svit (rak debelega črevesja in danke). Poleg tega pa v Sloveniji že utiramo pot k uvedbi presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka pljuč in raka na prostati.

Projekt in njegovi izsledki bodo pomagali tlakovati pot k vključitvi populacijskega presejalnega programa testiranja in zdravljenja okužb s H. pylori med obstoječe presejalne programe – pri nas so to programi Zora (rak materničnega vratu), Dora (rak dojk) in Svit (rak debelega črevesja in danke), poleg tega pa v Sloveniji že utiramo pot k uvedbi presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka pljuč in raka na prostati.

rak želodca_presejalno testiranje in zdravljenje okužbe s H.pylori

Simbolične fotografije: iStock

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

rak želodca presejalno testiranje in zdravljenje okužbe s h.pylori

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona