Hepatitisa B in C se prenašata prek okužene krvi, z nehoteno izpostavljenostjo okužbi pri, na primer, souporabi okuženih izdelkov za osebno nego, pa naj gre za zobno ščetko ali britvico, škarjice, iglo ali injekcijo. Okužba se lahko prenese tudi med nezaščitenim spolnim odnosom prek partnerja, ki je okužen – ali pa med porodom, z okužene mame na novorojenčka. Za učinkovito zaščito pred okužbo s hepatitisom B je mogoče poskrbeti s cepljenjem, medtem ko pri hepatitisu C, ki lahko sproži nastanek revmatskih obolenj, bolezni kože, bolezni žilja, sladkorne bolezni tipa 2 pa tudi limfoma, tovrstna preventiva za zdaj še ne obstaja. Obstaja pa možnost testiranja, s katerim je okužbo mogoče odkriti oziroma jo potrditi v zgodnji fazi in takoj začeti z zdravljenjem, ki je, kot poudarja infektologinja prof. dr. Mojca Matičič, zelo učinkovito.
Medicina ima danes v rokah dobre možnosti za obvladovanje virusnih hepatitisov, med katerimi so poleg B in C tudi A, D in E; pred okužbo s hepatitisoma A in D se je najučinkoviteje mogoče zaščititi s cepljenjem, medtem ko je pri okužbi s hepatitisom E, ki se prenaša prek okužene hrane ali pijače, tudi z umazanimi rokami, ko ali če si posameznik ne umiva rok po uporabi stranišča, bistvenega pomena dosledna skrb za osnovne higienske ukrepe; zdravljenje je simptomatsko, kajti bolezen praviloma izzveni sama, brez posledic. Na splošno pa velja, da okužbe z virusnimi hepatitisi lahko povzročijo bodisi akutno bodisi kronično bolezen jeter.
Okužbe z virusnimi hepatitisi lahko povzročijo bodisi akutno bodisi kronično bolezen jeter. Hepatitis C, denimo, lahko sproži nastanek revmatskega obolenj, sladkorne bolezni tipa 2, bolezni kože ali žilja pa tudi nastanek raka – limfoma.
Skrito breme, ki zahteva velik davek, je mogoče odkriti z lahkoto: s testiranjem
Na globalni ravni z eno od oblik hepatitisa živi več kot pol milijarde ljudi, zapleti, v katere vodijo te okužbe, pa vsako leto ugasnejo približno 1,4 milijona življenj. Ključni del bremena, ki ga povzročajo virusni hepatitisi, ostaja neprepoznan, kajti po svetu naj bi živelo bistveno več okuženih, kot pa je evidentiranih – po nekaterih ocenah naj danes kar tri četrtine oseb, ki so okužene s katerim od hepatitisov, za svojo okužbo sploh ne bi vedelo.
Ker pa okužba, ki preraste v kronično obliko, sčasoma začne povzročati zelo resne težave, ki lahko ogrozijo življenje obolelega, zdravniki vsakomur, ki se mu poraja najmanjši sum, da bi se kadarkoli v preteklosti lahko okužil s hepatitisom B ali C, svetujejo testiranje. To je pri nas brezplačno, anonimno in brez napotnice, vsak ponedeljek ga med 12. in poltretjo uro izvajajo v ambulanti za svetovanje in anonimno testiranje na okužbo s hiv ter hepatitisom B in C na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega UKC. Sicer pa so tovrstna testiranja na voljo tudi v zdravstvenih ustanovah in v nekaterih skupnostih po vsej Sloveniji. K tovrstnemu preventivnemu preverjanju zdravstvenega stanja stroka še posebej vabi posameznike, ki so pogosteje izpostavljeni možnosti prenosa virusnega hepatitisa, najsi bodo to uporabniki drog, moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, spolni delavci ali pa migranti, ki prihajajo z območij, kjer je prisotnost virusnih hepatitisov bistveno večja kot v Sloveniji.
Zdravniki vsakomur, ki se mu poraja najmanjši sum, da bi se v preteklosti lahko okužil s hepatitisom B ali C, svetujejo testiranje. To je pri nas brezplačno, anonimno in brez napotnice, vsak ponedeljek ga med 12. in poltretjo uro izvajajo v ambulanti za svetovanje in anonimno testiranje na okužbo s hiv ter hepatitisom B in C na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega UKC. Sicer pa so tovrstna testiranja na voljo tudi v drugih zdravstvenih ustanovah in v nekaterih skupnostih po vsej Sloveniji.
Zdravljenje hepatitisa je danes zelo učinkovito
Zdravljenje hepatitisa je različno, odvisno od vrste in teže bolezni. Če gre za akutni hepatitis, je telo sposobno samo premagati okužbo, nujno pa je počivanje, pitje zadostnih količin tekočine (da telesu zagotovimo ustrezno hidracijo) in uživanje ustrezne hrane. Kadar pride do okužbe s hepatitisom C ali B, je nujno tudi zdravljenje s protivirusnimi zdravili.
Drugače pa je pri kroničnem hepatitisu. Kot ob svetovnem dnevu hepatitisov (28. julij) poudarja predsednica lekarniške zbornice mag. Darja Potočnik Benčič, je pri teh bolnikih nujno dolgotrajno zdravljenje s protivirusnimi zdravili, ki pripomorejo k zmanjšanju virusne obremenitve in k preprečevanju zapletov, najsi bo to ciroza ali rak jeter. »Pomembno pa je tudi izogibanje alkoholu in potencialno hepatotoksičnim zdravilom ter redno spremljanje jeter z laboratorijskimi preiskavami,« dodaja predsednica lekarniške zbornice.
Okužba s hepatitisom – znaki
Okužba s hepatitisom lahko poteka na različne načine – včasih brez vsakršnih simptomov, praviloma pa so znaki bolezni podobni kot pri gripi:
- povišana telesna temperatura,
- bolečine v mišicah,
- utrujenost,
- slab apetit,
- prebavne težave (driska),
- napetost v trebuhu,
- bolečine pod desnim rebrnim lokom.
Pri dlje trajajočem hepatitisu (akutna oblika lahko traja tudi pol leta) se po določenem času pojavijo še drugi simptomi, ki kažejo na motnje pri delovanju jeter:
- zlatenica,
- otekanje nog,
- otekanje trebuha,
- temno obarvan urin,
- srbeča koža.
Napredovanje bolezni je treba ustaviti
Pri kronični obliki hepatitisa, ki lahko traja leta ali desetletja, oboleli težave z zdravjem marsikdaj pripisuje drugim bolezenskim stanjem, saj okužba ni prepoznana. Ker ne prejema zdravljenja, bolezen nezadržno napreduje – in prav zaradi tega infektologi poskušajo povečati ozaveščenost o razsežnostih virusnega hepatitisa, ki bi se bistveno manj širil, če bi bile že prisotne okužbe pravočasno prepoznane in nemudoma zdravljene.
Kot pravi prof. dr. Mojca Matičič, vodja ambulante za hepatitise na infekcijski kliniki: »Iščemo igle v kopici sena, vendar je to početje absolutno smiselno, saj lahko pripomore k še boljšim rezultatom pri obvladovanju virusnega hepatitisa. Predvsem pa je tak pristop pomemben, saj je tako mogoče marsikomu, ki za svojo okužbo (še) ne ve, prihraniti trpljenje pri prebolevanju zapletov, pa naj gre za akutno odpoved jeter ali za raka na jetrih.«
S testiranjem in pravočasnim začetkom zdravljenja je mogoče marsikomu, ki za svojo okužbo (še) ne ve, prihraniti trpljenje pri prebolevanju zapletov, pa naj gre za akutno odpoved jeter, za raka na jetrih ali katerokoli drugo obolenje, ki nastane kot posledica okužbe z virusnimi hepatitisi.
Simbolične fotografije: iStock
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.