Zdravilo s semaglutidom se zlorablja za estetsko hujšanje, zmanjkuje pa ga za tiste, ki jim je namenjeno: za sladkorne bolnike in posameznike, pri katerih je debelost diagnosticirana kot bolezen

Zdravilo s semaglutidom se zlorablja za estetsko hujšanje, zmanjkuje pa ga za tiste, ki jim je namenjeno: za sladkorne bolnike in posameznike, pri katerih je debelost diagnosticirana kot bolezen

Živimo v času, ki nam kaže, da vedno bolj postajajo dobrodošle hitre, poenostavljene »rešitve« – podobno, kot se na ravni slehernika vse prepogosto dogaja tudi s poglobljenostjo razmišljanja, ki postaja vse bolj plitka. Značilen primer takšnega dogajanja je tudi skrb za zdravje in dobro počutje. Nekdo, ki osebno, javno in tudi družbeno angažirano svari pred nevarnostmi cepljenja in se za nič na svetu, tudi za ceno svojega življenja ali življenja svojih otrok, ne bi odločil za zaščito s cepivom, pa čeprav je ta dokazano učinkovita in varna, je, na primer, po drugi strani nemalokrat brez vsakršnih predsodkov pripravljen poseči po zdravilu, če mu to zagotavlja poenostavljeno pot do estetskega (s)hujšanja. Tak človek se ne sprašuje kaj dosti o tem, kako (ne)varno je lahko to zdravilo, če se ga uporablja v namene, za katere ni indicirano, in če ga ne predpiše zdravnik. Tudi to, da všečnost nima enačaja z varnostjo in učinkovitostjo, pa tudi z znanostjo in dokazljivostjo ne, postaja postranskega pomena.

Zdravilo s semaglutidom se zlorablja za estetsko hujšanje, zmanjkuje pa ga za tiste, ki jim je namenjeno: za sladkorne bolnike in posameznike, pri katerih je debelost diagnosticirana kot bolezen

Značilen primer takšne zlorabe in napačne uporabe je zdravilo, namenjeno sladkornim bolnikom. Učinkovina, ki jo zdravilo vsebuje, pomaga zmanjšati koncentracijo krvnega sladkorja in tako pripomore k preprečevanju srčno-žilnih obolenj – zmanjšuje pa tudi apetit in tako pripomore k boljšemu obvladovanju telesne teže, zato jo (v drugačni jakosti) vsebuje tudi zdravilo, pri katerih je debelost diagnosticirana kot bolezen. In kaj se dogaja že nekaj časa? Bolniki z diabetesom do tega zdravila, ki jim ga predpiše zdravnik, ne morejo priti, ker ga zmanjkuje – ne le v slovenskih lekarnah, podobno je tudi na drugih trgih. 

Vzrok za pohajanje zalog je uporaba oziroma zloraba taistega zdravila za estetsko hujšanje, za katerega pozitivno razmerje pri tehtanju med koristjo in tveganjem ni potrjeno. Še večje tveganje pa predstavlja nakup takšnega zdravila prek spleta – od lažnih lekarn, izmišljenih zdravnikov ali lekarniških farmacevtov. Taki izdelki, ki nemalokrat niso nič drugega kot ponaredki, so nepreverjeni, vsebnost zdravilnih učinkovin ni znana, pogosto vsebujejo strupene primesi ali bakterije.

Značilen primer zlorabe in napačne uporabe je zdravilo, namenjeno sladkornim bolnikom. Učinkovina semaglutid, ki jo zdravilo vsebuje, pomaga zmanjšati koncentracijo krvnega sladkorja in tako pripomore k preprečevanju srčno-žilnih obolenj – zmanjšuje pa tudi apetit in tako pripomore k boljšemu obvladovanju telesne teže. Bolniki z diabetesom do tega zdravila, ki jim ga predpiše zdravnik, ne morejo priti, ker ga zmanjkuje. Vzrok za pohajanje zalog je uporaba oziroma zloraba taistega zdravila za estetsko hujšanje

Priporočila in opozorila zaradi pomembne praznine na trgu zdravil

Zato lekarniška zbornica in agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) stalno opozarjata na tovrstna tveganja, ki lahko, posredno ali neposredno, povzročijo hudo poslabšanje zdravja – enako tudi Evropska agencija za zdravila (EMA) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kajti do motenj v preskrbi z zdravilom z učinkovino semaglutid, ki naj bi trajale najmanj do konca leta, prihaja povsod po svetu.

Prav pri zdravilu za sladkorno bolezen s semaglutidom se je zaradi enormnega povpraševanja, ki mu pokritost trga ne more slediti, pojavilo veliko ponarejenih zdravil – po jemanju je bilo v določenih primerih zaradi zapletov nujno zdravljenje v bolnišnici, med resnimi neželenimi učinki je bila poleg hipoglikemije (stanje, povezano z nenormalno nizko ravnjo sladkorja v krvi) večkrat zabeležena tudi pojavnost epileptičnih napadov.

Tako agencija JAZMP kot lekarniška zbornica sta paciente že pred časom obvestili, da zdravil s semaglutidom ni dovolj, zato ga ne morejo prejeti niti vsi bolniki, ki jim je zdravnik tako zdravilo predpisal na recept; zdravilo je namenjeno izključno diabetikom, ki imajo kljub jemanju drugih zdravil, prilagojeni prehrani in rednemu gibanju še vedno slabo urejen krvni sladkor, zato so bolj izpostavljeni pojavnosti srčnih obolenj.

Zaradi nastale situacije naj bi zdravniki v času, ko tega zdravila ni na voljo, vsaj ne dovolj, po pogovoru s pacientom temu morda predpisali drugo zdravilo. Izrecno je odsvetovano jemanje zdravila za tako imenovano estetsko hujšanje, predvsem pa nakupovanje tovrstnih izdelkov prek spleta. Kot izpostavlja vodstvo Lekarniške zbornice Slovenije, se zdravila s semaglutidom varno uporabljajo le, če so pridobljena iz legalnih virov (lekarn), če jih je obolelemu predpisal zdravnik in če zdravljenje poteka pod zdravniškim nadzorom. 

Do motenj v preskrbi z zdravilom z učinkovino semaglutid, ki naj bi trajale najmanj do konca leta, prihaja povsod po svetu. Izrecno je odsvetovano jemanje zdravila za tako imenovano estetsko hujšanje – pa tudi nakupovanje tovrstnih izdelkov prek spleta, kjer so naprodaj izdelki, ki so nemalokrat ponarejeni in medtem ko vsebnost zdravilne učinkovine ni znana, so v njih pogosto  strupene primesi in bakterije.

Zdravilo s semaglutidom za obvladovanje telesne teže je odobreno, vendar še ni na trgu

Ta zdravila so na trgu šele sorazmerno kratek čas, zato pristojni organi še pozorneje spremljajo njihovo učinkovanje, morebitno součinkovanje z drugimi zdravili in neželene stranske učinke. Doslej znani neželeni učinki so prebavne motnje, driska in bruhanje, omotičnost, zapleti pri diabetični retinopatiji (očesna bolezen, pri kateri zaradi visokih ravni sladkorja v krvi pride do poškodb krvnih žil v mrežnici) in akutni pankreatitis (vnetje trebušne slinavke).

Ker učinkovina semaglutid vpliva tudi na zmanjšanje apetita, pa je pri drugem zdravilu in v drugačni jakosti odobrena tudi za obvladovanje telesne mase – pri posameznikih, ki imajo bodisi diagnosticirano debelost bodisi prekomerno telesno maso in z njo povezane zdravstvene težave, med katerimi so poleg diabetesa tudi povišan krvni tlak, povišan holesterol, težave z dihanjem med spanjem – ali pa so že doživeli infarkt, možgansko kap oziroma imeli resnejše težave s krvnimi žilami.

Zdravilo s semaglutidom, odobreno za obvladovanje prekomerne telesne teže in z njo povezanih zdravstvenih težav, sicer ima dovoljenje za promet v EU, tudi v Sloveniji, toda v dogovoru z evropsko agencijo za zdravila to še ni na trgu iz zelo konkretnega razloga: da bi več učinkovine semaglutid ostalo na voljo za zdravilo, namenjeno sladkornim bolnikom.

Zdravilo s semaglutidom, odobreno za obvladovanje prekomerne telesne teže in z njo povezanih zdravstvenih težav, sicer ima dovoljenje za promet v EU, tudi v Sloveniji, toda v dogovoru z evropsko agencijo za zdravila to še ni na trgu iz zelo konkretnega razloga: da bi več učinkovine semaglutid ostalo na voljo za zdravilo, namenjeno sladkornim bolnikom.

učinkovina semaglutid_zloraba zdravila za estetsko hujšanje

Simbolične fotografije: iStock 

Vaš komentar?

Komentirate lahko na naši facebook strani.



Značke

diabetično zdravilo s semaglutidom_zlorabljanje za estetsko hujšanje

Najbolj brano

logotip

 

Video

video ikona