Vodstvo združenja za dostojno starost je tako že prejelo vabilo na srečanje z ministrom za zdravje Alešem Šabedrom ter ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenijo Klampfer, ki pa ne bo takojšnje – pogovor bo namreč šele 30. septembra. Premier Marjan Šarec od Šabedra in Klampferjeve pričakuje, da bosta takrat odgovorita tako na javna opozorila glede slabšanja pogojev v domovih za starejše kot tudi na vprašanja, ki se nanašajo na gradnjo domov, varovanih stanovanj, vasi za osebe z demenco in na zagotavljanje dodatnih postelj v negovalnih bolnišnicah.
Ministra bosta torej konec septembra vodstvu združenja pojasnila načrte vlade na področju skrbi za starejše, po končanem sestanku pa morata z vsebino pogovora seznaniti tudi kabinet predsednika vlade.
Aleš Šabeder in Ksenija Klampfer bosta vodstvu Srebrne niti 30. septembra pojasnila načrte vlade na področju skrbi za starejše, po končanem sestanku pa morata z vsebino pogovora seznaniti tudi kabinet predsednika vlade.
Naj spomnimo, da je združenje v zadnjem javnem pismu ponovno opozorilo, da so »starejši v Sloveniji prezrta anonimna množica, od katere se pričakujejo molk, potrpežljivost, životarjenje in trpljenje«, čemur ostro nasprotujejo, kajti starejši imajo enake pravice kot vsi ostali zavarovanci. Navsezadnje so to temeljne pravice, zapisane tudi v ustavi.
Predsednico združenja Biserko Marolt Meden zanima, koliko sredstev namerava v proračunih za leti 2020 in 2021 vlada nameniti starejšim; pričakuje javne, nedvoumne odgovore na niz vprašanj: »Koliko domov bo država zgradila v naslednjih treh, petih letih? Koliko varovanih stanovanj bo država zgradila v naslednjih petih letih? Koliko vasi za osebe z demenco bo država zgradila v naslednjih petih, desetih letih? Kako bomo uporabili evropska sredstva, ki so na voljo? Koliko novih postelj v negovalnih bolnišnicah bomo zagotovili v naslednjih dveh, treh, petih letih?«
Če združenje Srebrna nit ne bo dobilo nedvoumnih odgovorov in če na vladni ravni ne bo konkretnih ukrepov, namerava z nedopustnimi, človeka nevrednimi razmerami v domovih za starejše seznaniti tuje medije in o takšnem stanju poročati tudi mednarodnim strokovnim in humanitarnim organizacijam.
Če združenje Srebrna nit ne bo dobilo nedvoumnih odgovorov in če na vladni ravni ne bo konkretnih ukrepov, namerava z nedopustnimi, človeka nevrednimi razmerami v domovih za starejše seznaniti tuje medije in o takšnem stanju poročati tudi mednarodnim strokovnim in humanitarnim organizacijam.
Zato Marolt Medenova opozarja politične odločevalce: »Premalo je narejenega tudi v vaši vladi, nadaljuje se prelaganje odgovornosti, zato zahtevamo samostojen organ, ki bo celovito poskrbel za zagotavljanje pravic starejših do ustrezne oskrbe vsepovsod – doma, v domovih, v bolnišnicah in drugje ... Znano je, da več kot 75 odstotkov stanovalcev domov starejših potrebuje zdravstveno nego. Ljudje v domove prihajajo bolni, nepokretni, s hudo demenco, tudi umirajoči. To v praksi pomeni, da z obstoječim financiranjem za stanovalce domov ne more biti strokovno in humano poskrbljeno. Nasprotno, pogoji za bivanje postajajo nečloveški.«
Biserka Marolt Meden, predsednica združenja Srebrna nit:
Premalo je narejenega tudi v vaši vladi, nadaljuje se prelaganje odgovornosti, zato zahtevamo samostojen organ, ki bo celovito poskrbel za zagotavljanje pravic starejših do ustrezne oskrbe vsepovsod – doma, v domovih, v bolnišnicah in drugje.
Članek, v katerem smo 18. avgusta pisali o zadnjem javnem pismu združenja Srebrna nit, je imel izjemen odziv – na portalovi facebook strani 1200 všečkov, 368 komentarjev in 434 delitev, na zdravstvenem portalu pa več kot 2900 všečkov, kar potrjuje akutnost razmer na tem področju v državi, ki se še vedno proglaša za socialno in pravično.
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.