Danes sprejeti sklep upravnega odbora ZZZS se nanaša na razpis za sklepanje pogodb za opravljanje programov zdravstvenih storitev. V razpisu bo ZZZS namenil dodatnih 7,1 milijona evrov za (med drugim) financiranje dodatnih 32 ambulant splošne oziroma družinske medicine ter dodatnih 21 otroških in šolskih dispanzerjev. Da bi preobremenjenim družinskim zdravnikom čim prej zagotovili dodatne okrepitve, je rok za prijavo na te programe že 6. maj; če v tem času kateri od programov ne bo oddan, pa se bodo timi zanje lahko potegovali tudi kasneje.
Razpis, ki bo objavljen v soboto, zajema več dejavnosti:
- splošna in dispanzerska dejavnost
- zobozdravstvena dejavnost
- reševalna služba in nujna medicinska pomoč
- specialistična ambulantna dejavnost in dialize
- specialistična bolnišnična dejavnost
- zdraviliška zdravstvena dejavnost
- lekarniška dejavnost
- dejavnost zdravstvene nege in druge zdravstvene dejavnosti, ki jih opravljajo domovi za starejše in drugi socialnovarstveni zavodi ali gospodarske družbe
- dejavnost NIJZ in Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
Rok za oddajo ponudb je 31. avgust. Izjema so programi splošnih ambulant oziroma ambulant družinske medicine ter otroški in šolski dispanzerji na točno določenih območjih, s katerimi naj bi pospešili reševanje kritičnih razmer zaradi akutnega pomanjkanja zdravnikov, kjer se rok izteče že čez približno dva tedna.
V katerih krajih bodo dobili dodatne družinske zdravnike in pediatre?
Od skupno 32 novih timov splošne oziroma družinske medicine bo Kranj dobil tri, Ljubljana pet, Koper dva, po enega pa Škofja Loka, Celje, Slovenske Konjice, Šentjur, Krško, Sevnica, Radovljica, Tržič, Cerknica, Domžale, Grosuplje, Logatec, Ribnica, Vrhnika, Zagorje, Ptuj, Slovenska Bistrica, Nova Gorica, Novo mesto, Črnomelj, Mozirje in Velenje.
Za reševanje kadrovskega primanjkljaja v otroških in šolskih dispanzerjih je predvidenih 21 timov – šest v Ljubljani, po dva v Kranju, Kopru, Celju in Domžalah, po enega pa bodo dobili v Velenju, Novem mestu, Novi Gorici, Idriji, Brežicah, Žalcu in Šmarjah.
Minister Šabeder danes (po)iskal rešitve s pediatri
Sicer pa se je minister za zdravje Aleš Šabeder danes sestal tudi s predstavniki pediatrov, ki delajo v osnovnem zdravstvu. Ti so v nedavnem javnem apelu opozorili na vse bolj nevzdržne razmere, v katerih so prisiljeni delati in ki močno vplivajo na kakovost in varnost njihovega dela.
Šabeder je zagotovil urgentno uvedbo nekaterih ukrepov, ki so bolj administrativne in normativne narave, medtem ko naj bi kompleksnejše spremembe začrtali po izčrpnem pogovoru z ZZZS in jih umestili v aneks številka dve k splošnemu dogovoru za to leto. Tudi resorni minister se strinja, da je med ključnimi problemi pomanjkanje pediatrov na primarni ravni, kjer pa je situacija vendarle nekoliko manj skrb vzbujajoča kot v družinski medicini.
Minister za zdravje Aleš Šabeder je po današnjem pogovoru s pediatri zagotovil urgentno uvedbo nekaterih ukrepov, ki so bolj administrativne in normativne narave, medtem ko naj bi kompleksnejše spremembe začrtali po izčrpnem pogovoru z ZZZS in jih umestili v aneks številka dve k splošnemu dogovoru za to leto.
Še dopustna meja za vpisovanje pacientov (1895 glavarinskih količnikov), ki jo bo aneks številka ena k splošnemu dogovoru za to leto določil za družinsko medicino, bo po ministrovem zagotovilu veljala tudi za pediatre, med katerimi danes številni presegajo kvoto 2800 glavarinskih količnikov.
Pediatrov v Sloveniji močno primanjkuje; če naj bi zagotovili enakomerno razporejenost pediatričnih programov po vsej Sloveniji, bi na primarni ravni potrebovali dodatnih 50 zdravnikov. Da bi nadomestili pediatre, ki se bodo v kratkem upokojili, pa bi bilo po besedah Bernarde Vogrin, predstavnice sekcije za primarno pediatrijo, ki deluje v sklopu Slovenskega zdravniškega društva, treba zagotoviti še dodatnih 100 specialistov pediatrije.
Če naj bi zagotovili enakomerno razporejenost pediatričnih programov po vsej Sloveniji, bi na primarni ravni potrebovali dodatnih 50 zdravnikov.
Da bi nadomestili pediatre, ki se bodo v kratkem upokojili, pa bi bilo treba zagotoviti še dodatnih 100 specialistov pediatrije.
Med najbolj obremenjenimi so timi v Tržiču, Ravnah na Koroškem, Šmarju pri Jelšah in v Ajdovščini.
Danes je na srečanju na resornem ministrstvu beseda med drugim tekla tudi o ureditvi preventivne zdravstvene oskrbe otrok in mladostnikov – s sprejetjem pravilnika, ki bo omogočil uvedbo sodobnejših preventivnih metod. Za preventivno oskrbo otrok naj bi v prihodnje med drugim skrbeli tudi v centrih za krepitev zdravja, ki so bili doslej »rezervirani« zgolj za odrasle.
Za preventivno oskrbo otrok naj bi v prihodnje med drugim skrbeli tudi v centrih za krepitev zdravja, ki so bili doslej »rezervirani« zgolj za odrasle.
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.