Razlog za tako nenadno in radikalno odločitev je stališče strokovnega sveta UKC Ljubljana, ki je pred desetimi dnevi sprejel sklep, po katerem naj inštitut NIOSB ali v celoti prevzame program zdravljenja otrok s prirojeno srčno napako in odgovornost za rezultate zdravljenja – ali pa naj se omeji na svetovanje, dokler na prevzem programa ne bo v celoti pripravljen.
Člani strokovnega sveta so sklep, pod katerim je podpisana strokovna direktorica UKC prof. dr. Jadranka Buturović Ponikvar, poslali na ministrstvo za zdravje (ministrici Milojki Kolar Celarc in državni sekretarki Ani Medved), predsedniku sveta zavoda UKC Jožetu Golobiču in predsedniku sveta zavoda NIOSB prof. dr. Igorju D. Gregoriču.
Strokovni svet UKC: Tako stanje je za bolnike nevarno
V obrazložitvi sklepa so zapisali, da je univerzitetni klinični center prebrodil kadrovsko krizo na oddelku otroške intenzivne kirurgije z vključitvijo domačih in tujih pediatrov intenzivistov in da kadrovsko krizo na otroški kardiologiji uspešno obvladujejo z vključitvijo preostalih lastnih kardiologov in kardiologov iz sosednjih držav.
Po njihovih navedbah »otroke s prirojeno srčno napako že peto leto uspešno operirajo kirurgi iz Otroškega srčnega centra Motol v Pragi,« bodisi v UKC ali v praškem centru. Kot je 3. avgusta še zapisal strokovni vrh ljubljanskega UKC, je »povprečno preživetje vseh otrok v tem programu v letih 2017 in 2018 99,4-odstotno, v tem letu do danes ni umrl nobeden.«
Prof. dr. Jadranka Buturović Ponikvar, strokovna direktorica UKC Ljubljana, v pismu strokovnega sveta:
»NIOSB naj v celoti prevzame program zdravljenja otrok s prirojeno srčno napako in odgovornost za rezultate zdravljenja, ali naj se omeji na svetovanje, dokler na prevzem programa nebo v celoti pripravljen.«
»Otroke s prirojeno srčno napako že peto leto uspešno operirajo kirurgi iz Otroškega srčnega centra Motol v Pragi, v UKC Ljubljana ali v njihovem centru.«
»Povprečno preživetje vseh otrok v tem programu v letih 2017 in 2018 je 99,4-odstotno, v letošnjem letu do danes ni umrl nobeden.«
Zdajšnje stanje pa je po oceni strokovnega sveta »za bolnike, ki jih hkrati obravnavajo gostujoči zdravniki NIOSB in zdravniki UKC Ljubljana, brez jasno opredeljene odgovornosti za paciente, nevarno – za zaposlene v UKC pa nevzdržno. Bojimo se, da bodo v teh razmerah z nami prenehali sodelovati kirurgi iz Motola, tuji pediatri in intenzivisti, ki pomagajo kliničnemu centru«.
Poleg tega strokovni svet UKC Ljubljana ocenjuje, da v tem trenutku program zdravljenja otrok in odraslih s prirojenimi srčnimi napakami v celoti izvaja UKC Ljubljana – zato so NIOSB pozvali, naj program zdravljenja otrok s prirojeno srčno napako bodisi prevzame v celoti – ali pa naj dotlej, dokler na prevzem celotnega programa ne bo v celoti pripravljen, izvaja le svetovanje.
NIOSB: Pomagali smo omogočati 7/24/365 zdravstveno oskrbo, na prošnjo vodstva UKC
V petek dopoldne je umrla dojenčica, ki so jo v sklopu omenjenega programa morali operirati nekajkrat zapored. Potek zdravljenja je v grobih obrisih orisal kirurg iz ZDA prof. dr. Jorge D. Salazar, ki je punčko tudi sam operiral. Tako dr. Salazar kot dr. Gregorič sta zagotovila, da je bilo poskrbljeno za varno zdravljenje, s katerim so sledili vsem mednarodnim smernicam na področju kakovosti in varnosti.
O tem smo podrobno pisali v članku Nasprotujoča si sporočila UKC Ljubljana in NIOSB, ki ob smrti novorojenčice povzročajo srh.
NIOSB je sicer ljubljanskemu UKC pomoč v prehodnem obdobju zagotovil na prošnjo tamkajšnjega vodstva. Zdaj bodo spoštovali aktualni sklep strokovnega sveta UKC Ljubljana, zato so danes odpovedali vse že dogovorjene prihode vrhunsko usposobljenih tujih zdravnikov.
»Kot smo sporočili že na petkovi novinarski konferenci, vodstvo NIOSB ob pomoči predsednika sveta NIOSB prof. dr. Igorja D. Gregoriča v skrbi, da bi otroci imeli 24 ur na dan, 7 dni na teden in vseh 365 dni na leto ustrezno zdravstveno oskrbo, primerljivo z mednarodnimi strokovnimi smernicami, pospešeno izvaja vse potrebno, da bi NIOSB lahko čim prej začel s kliničnim delom. Če bo pri prenosu dejavnosti tvorno sodeloval tudi UKC Ljubljana, bo to mogoče že v dveh mesecih.«
Tvorno sodelovanje oziroma nemoteno zagotavljanje skrbi za male srčke je nujno, je stvar etike in deontologije, predvsem pa osnove poslanstva vseh, ki so svoje življenje posvetili reševanju življenj.
Prof. dr. Igor D. Gregorič, predsednik sveta NIOSB:
»V skrbi, da bi imeli otroci ustrezno zdravstveno oskrbo 24 ur na dan, 7 dni na teden in vseh 365 dni na leto, primerljivo z mednarodnimi strokovnimi smernicami, pospešeno izvajamo vse potrebno, da bi NIOSB čim prej lahko začel s kliničnim delom.
Če bo pri prenosu dejavnosti tvorno sodeloval tudi UKC Ljubljana, bo to lahko že v dveh mesecih.«
Prof. dr. Igor Gregorič, 25. julij 2018
Zagotavljanje varnega zdravljenja s pomočjo tujih zdravnikov
Vse kaže, da bo razplet nesrečne zgodbe o otroški srčni kirurgiji dober
Zaplet lahko komentirate na naši FB strani.