Današnji sestanek je generalni direktor ZZZS Marjan Sušelj napovedal že minuli teden, ko smo ga za zdravstveni portal o nastalem problemu spraševali v Avstriji, kjer je sodeloval na konferenci Evropski zdravstveni forum Gastein (EHFG). Takrat je tudi potrdil, da se bodo v torek sestali z mladimi zdravniki, vendar to po današnjem delovnem sestanku z vodstvom ZZS ne bo več potrebno. Zakaj?
Zdravniki bodo tudi poslej upravičeni do 30 tovrstnih receptov na leto za osebno rabo, vendar ti ne bodo obnovljivi. Na včerajšnjem sestanku je tako obveljal dogovor, po katerem bodo do osebnih receptov upravičeni zdravniki, ki so zaposleni v javnem zdravstvu oziroma v ustanovah z javnimi pooblastili, kakršna je, denimo, tudi zdravniška zbornica, in tudi zdravniki, ki kot medicinski izvedenci sodelujejo z Zavodom za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ).
Tisti zdravniki, ki bodo tudi poslej upravičeni do 30 osebnih receptov, ohranjajo dosedanji »privilegij«, vendar recepti ne bodo obnovljivi.
Vodstvo ZZZS poudarja, da z načrtovanim ukrepom, s katerim bodo možnost pisanja osebnih receptov izgubili zdravniki, ki nimajo več veljavne licence in tisti, ki opravljajo izključno samoplačniške storitve, zdravnikom ne želi zmanjševati kompetenc, ampak predvsem poskrbeti za varnost in kakovost zdravljenja.
Zato je danes beseda tekla tudi ali predvsem o tem, kako specializantom in mladim zdravnikom, ki so že opravili strokovni izpit v sklopu sekundariata, omogočiti aktivno vključevanje ne le v zdravljenje pacientov, ampak jim dati zeleno luč tudi za uporabo osebnih receptov.
Obe instituciji, tako zdravniška zbornica kot ZZZS, si bosta prizadevali, da bodo do osebnega recepta upravičeni tudi specializanti in zdravniki z opravljenim strokovnim izpitom, ki so še brez licence, vendar že opravljajo zdravniško delo, vendar formalno še ne delajo samostojno, ampak pod mentorstvom.
Ključno vprašanje v tem trenutku je, kako specializantom in mladim zdravnikom, ki so že opravili strokovni izpit v sklopu sekundariata, omogočati aktivno vključevanje ne le v zdravljenje pacientov, ampak jim dati zeleno luč tudi za uporabo osebnih receptov.
O tem se ZZZS in zdravniška zbornica absolutno strinjata.
Po današnjem dogovoru naj bi to možnost zagotovili tako, da bi v registru vseh zdravstvenih delavcev v vsakem javnem zdravstvenem zavodu imeli pregleden seznam, iz katerega bi bilo jasno razvidno, kateri zdravniki so upravičeni do tovrstnih receptov – da v prihodnje ne bi več prihajalo do anomalij pri predpisovanju zdravil na te recepte, ki so jih v preteklosti zaznali nadzorniki ZZZS.
Jutrišnji sestanek z mladimi zdravniki tako (za zdaj) ni več potreben.
ZZZS bo, tudi na zahtevo ministra za zdravje Sama Fakina, sprožil postopek za spremembo pravkar noveliranih pravil. Pri zdravniški zbornici pa bodo pripravili predlog za spremembo spornega člena pravil OZZ, ki naj bi bil uveljavljen v roku enega leta.
Tako bodo število zdravnikov, ki jim bodo po 13. oktobru odvzeli oziroma omejili pravico do predpisovanja zdravil na osebni recept, z dodatnimi spremembami pravil OZZ s 3100 zmanjšali na približno 1000.
Število zdravnikov, ki jim bodo po 13. oktobru odvzeli oziroma omejili pravico do predpisovanja zdravil na osebni recept, bodo z dodatnimi spremembami pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja s 3100 zmanjšali na približno 1000.