Zakaj preprosto ni dobro, če je človek bodisi predebel bodisi presuh? Prevelika telesna teža povzroči začaran krog: obremeni srce, hitro povzroči zadihanost in posledično tudi utrujenost, zato se človek redkeje in predvsem manj aktivno giblje, kar pripomore k nadaljnjemu povečanju telesne teže ... In hujšanje? To povzroča oslabitev organizma, v katerem se na račun hujšanja ne zmanjšuje samo količina maščob, ampak posledično slabijo tudi mišice. Če do enega ali drugega stanja (prevelike ali premajhne telesne teže) pride pri nekom, ki bije boj z boleznijo, akutno ali kronično, pa so posledice še bolj kompleksne.
Prevelika telesna teža namreč lahko povzroči težave tako pri diagnostičnih postopkih kot pri zdravljenju. Pri debelih ljudeh je pogost »spremljevalni« pojav visoka raven inzulina v krvi, nemalokrat pa se pojavi tudi previsoka raven inzulinskega rastnega faktorja, ki ga povezujejo z različnimi raki (na prostati, debelem črevesju in ledvicah). Pri preveč zamaščenem organizmu je pri ultrazvoku oteženo ocenjevanje posnetkov, medtem ko se pri preiskavah z računalniško tomografijo (CT) poveča obremenitev na račun sevanja.
Poleg tega je debelega pacienta težje operirati, poveča se tveganje za nastanek zapletov, povezanih bodisi z operacijo bodisi z anestezijo. Če pa se preveč maščobnih tkiv nabere v jetrih, lahko to vpliva na slabše delovanje tega organa – in posledično tako na učinkovanje zdravil kot na njihovo izločanje iz telesa.
Pri debelih ljudeh se nemalokrat pojavi tudi previsoka raven inzulinskega rastnega faktorja, ki ga povezujejo z različnimi raki (na prostati, debelem črevesju in ledvicah).
Nasprotno pa nepravilno ali nenadzorovano hujšanje, ki je nemalokrat (oziroma slejkoprej) povezano z boleznijo, oslabi ne le celotni organizem, ampak tudi ali predvsem mišice.
Nepravilno ali nenadzorovano hujšanje, ki je nemalokrat (oziroma slejkoprej) povezano z boleznijo, oslabi ne le celotni organizem, ampak tudi ali predvsem mišice.
Zato naj bi se uravnavanja telesne teže lotili tako, da po eni strani poskušamo zmanjšati maščobne mešičke v telesu, po drugi strani pa ohranjamo telesno kondicijo.
Uravnavanja telesne teže naj bi se lotili tako, da po eni strani poskušamo zmanjšati maščobne mešičke v telesu, po drugi strani pa ohranjamo telesno kondicijo.
In kako to doseči? Tako, da si privoščimo jedi, ki jih naše brbončice obožujejo, v zmernih količinah in v dobrih kombinacijah. Ni se treba odrekati hrani, ki jo imamo radi – bistveno je, da pazimo na to, da so živila, ki jih uporabljamo, kakovostna in sveža.
Ti nasveti so znani, pa vendarle pogosto prezrti. Zato ne velja pozabiti, da mišice potrebujejo beljakovine, ne sladkorjev. Predvsem pa je treba odmisliti diete, ki naj bi bile učinkovite tako rekoč takoj, brez vsakršnega truda.
Zakaj se ne bi odločili za prehranski model, pri katerem sicer nobena jed ni prepovedana, upoštevati pa je treba ključno pravilo: zmernost? Pri tem je lahko v pomoč, če pred obrokom popijete kozarec vode in potem na krožnik, ki naj bo manjši kot običajno, naložite manjšo količino hrane kot sicer. Ocvrto meso ali pečen krompir lahko pripravite v pečici z minimalno količino maščobe. Pecivo nadomestite s sadjem ali orehi. Privoščite si veliko sadja in zelenjave, vsak dan ...
Zakaj se ne bi odločili za prehranski model, pri katerem sicer nobena jed ni prepovedana, upoštevati pa je treba ključno pravilo: zmernost?
Preprosti, a modri in učinkoviti nasveti za ustreznejšo telesno težo in več zdravja:
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.