Sreča v nesreči je bila, da v požaru nihče ni bil poškodovan. Vendar to ni konec zgodbe, okoljske posledice in posledice na zdravju ljudi so nepredvidljive. Čeprav so gasilci požar po nekaj urah omejili, je v zrak ušlo veliko dima, dražečih in tudi rakotvornih snovi. Celoviti podatki o posledicah najbrž še dolgo ne bodo znani. Vendar je prav zaradi takšnih nepredvidljivih dogodkov dobro vedeti, kako ukrepati, in poznati tudi postopke, ki jih morajo v takih primerih opraviti odgovorne službe oziroma institucije.
Pri požaru v Podskrajniku je interveniralo več kot 300 gasilcev iz več kot 28 prostovoljnih društev, sedem gasilskih zvez in tri poklicne enote. Več kot 100 gasilcev je bilo v pripravljenosti za dodatno pomoč, poleg njih pa je na kraju nesreče (so)delovalo tudi približno 100 pripadnikov drugih intervencijskih služb.
Pri požaru v Podskrajniku je interveniralo več kot 300 gasilcev iz več kot 28 prostovoljnih društev, sedem gasilskih zvez in tri poklicne enote.
Več kot 100 gasilcev je bilo v pripravljenosti za dodatno pomoč, poleg njih pa je na kraju nesreče (so)delovalo tudi približno 100 pripadnikov drugih intervencijskih služb.
Na prizorišče nesreče so sinoči prišli tudi predstavniki agencije za okolje, uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ekološkega laboratorija civilne zaščite, nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano ter nacionalnega inštituta za javno zdravje. V Podskrajniku so aktivirali mobilno postajo ARSO. Odvzeli so prve vzorce za analize, v sklopu katerih bodo ugotavljali, ali je oziroma bo nesreča imela kakršnekoli posledice, kar se tiče okolja in zdravja tamkajšnjih prebivalcev.
Ker je bilo med požarom in po njem v zraku veliko snovi, ki povzročajo draženje očesne veznice in dihal, kašelj in slabost, pa tudi rakotvornih snovi, so tamkajšnjim prebivalcem svetovali, naj ostanejo doma, v zaprtih prostorih, da se izognejo vdihavanju škodljivega dima.
Danes so pristojne službe odvzele vzorce vrtnin in tudi mivke iz peskovnikov bližnjih vrtcev in šol, nakar bodo prebivalce ogroženega območja sproti obveščali o rezultatih analiz.
Danes so pristojne službe odvzele vzorce vrtnin in tudi mivke iz peskovnikov bližnjih vrtcev in šol, nakar bodo prebivalce ogroženega območja sproti obveščali o rezultatih analiz.
Dim med požarom v tovarni izolacijskega materiala v Podskrajniku, ki ga je na Rakeku posnela naša bralka.
Pri takšnih nesrečah je nujno treba upoštevati splošna zaščitna priporočila:
- če ste na zadimljenem področju oziroma v prostoru, v katerem je mogoče zaznati vonj po dimu, se čim prej umaknite od tam;
- dosledno upoštevajte navodila ekip za reševanje oziroma republiške uprave za zaščito in reševanje;
- vsak posameznik, ki je bil izpostavljen dimu in čuti zdravstvene težave, se mora obvezno posvetovati s svojim zdravnikom;
- kdor je bil izpostavljen snovem, ki so nastajale pri požaru, mora odstraniti prah s sebe, kožo namiliti in jo sprati z veliko vode, se obrisati in potem ponovno sprati, onesnaženo obleko pa je treba shraniti v plastično vrečko;
- če je v bližini vidna kakršnakoli onesnaženost okolja, se velja temu območju izogniti, dokler ni povsem nedvoumno, da je to očiščeno;
- izogibati se je treba stiku s površinami in tekočinami, ki so bile izpostavljene požaru;
- kar se tiče pitne vode, je treba dosledno upoštevati priporočila upravljavca vodovoda oziroma uprave za zaščito in reševanje; lastniki kapnic morajo vodo iz lovilnih površin, ki jih je onesnažil požar, preusmeriti stran od hranilnika za vodo, saj s tem preprečijo onesnaženje vode;
- priporočeno je čiščenje površin, ki jih je dosegel dim;
- vse vrtnine in sadje, na katerih so saje, je treba zavreči – predvsem pa se ne sme uživati ničesar z domačega vrta, dokler ne bodo znani rezultati analiz;
- preprečiti je treba raznašanje zdravju škodljivega pepela v čiste prostore (zunanjo obutev puščati zunaj oziroma jo temeljito očistiti, očistiti tačke hišnih ljubljenčkov).
Vir: NIJZ
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.