Pred štirimi leti me je zanimalo, kaj konkretno slovenstvu na področju zdravja in zdravstva obljubljajo in napovedujejo stranke, ki so se takrat potegovale za politično (pre)moč. Zanimalo me je, kaj neki se bo izvalilo iz predvolilnega jajca. Odgovori so bili povedni, obetavni) – če se nanje ozremo danes, pa se je znova potrdil že desetletja znani pristop, ki ne omogoči reforme zdravstvenega sistema v dobro bolnikov in vseh, ki skrbijo zanje. Podoben preizkus so tokrat opravili zdravniki, ki v sklopu skupine zdravstvo.si že nekaj let opozarjajo na glavne hibe slovenskega zdravstva in razgaljajo razloge zanje. Prof. dr. Marko Noč, mag. Matej Beltram, mag. Gorazd Kalan in Krištof Zevnik, ki so javno predstavili odgovore političnih strank na zastavljena vprašanja, poudarjajo: »Smo neodvisni, apolitični, nimamo konflikta interesov. Naša edina 'stranka' so bolniki. In zavzemamo se za tak sistem, ki bi jim omogočal pravočasno in kakovostno zdravljenje. Ker pa o nujnih spremembah v zdravstvu – in zdajšnje razmere potrjujejo, kako zelo nujna je reforma – vedno odločajo politične stranke, so nas zanimali njihovi odgovori, ki izrisujejo jasnejšo sliko o prihodnosti našega zdravstva.«
Kako stranke, ki sodelujejo na volitvah, gledajo na prihodnost zdravstva in kakovostne, ažurne skrbi za bolnike
Tako so člani skupine zdravstvo.si politične stranke in liste, ki sodelujejo na državnozborskih volitvah, pozvali, naj kratko in jedrnato, zgolj z »da« ali »ne« odgovorijo na nekaj ključnih vprašanj, od katerih utegne biti odvisna usoda slovenskega zdravstva in njegovega razvoja. Zdravstvo bi po njihovem prepričanju moralo biti in delovati kot »moderno javno zdravstvo, ki v središče – dobesedno, ne le na papirju – postavlja dostopno, pravočasno in kakovostno zdravljenje bolnika.«
Smo neodvisni, apolitični, nimamo konflikta interesov. Naša edina »stranka« so bolniki. In zavzemamo se za tak sistem, ki bi jim omogočal pravočasno in kakovostno zdravljenje. Ker pa o nujnih spremembah v zdravstvu – in zdajšnje razmere potrjujejo, kako zelo nujna je reforma – vedno odločajo politične stranke, so nas zanimali njihovi odgovori, ki izrisujejo jasnejšo sliko o prihodnosti našega zdravstva.
prof. dr. Marko Noč,
Krištof Zevnik,
mag. Matej Beltram
in mag. Gorazd Kalan
v imenu skupine zdravstvo.si o rezultatih ankete o prihodnosti slovenskega zdravstva, ki so jo opravili med političnimi strankami in listami, rezultate pa javno predstavili
Vprašanja in povzetki odgovorov
političnih akterjev, ki naj bi v prihodnjem mandatu odločali o prihodnosti Slovenije, so nanizani spodaj, na posnetkih zaslona, narejenih med tiskovno konferenco skupine zdravstvo.si:
Z izražanjem političnih vizij se praviloma razgali slabo poznavanje sistema
Izražanje političnih vizij – pa ne le zdaj, tudi v preteklosti – praviloma razgali slabo poznavanje sistema, ki ga govorci poskušajo prikriti z nizanjem všečnih floskul, z napovedovanjem odprave čakalnih dob, z zagotavljanjem odprave sistemskih napak in pomanjkljivosti, kar pa na koncu, vsaj zdi se tako, ni več v interesu nikogar – razen, seveda, tistih, ki potrebujejo zdravstveno obravnavo in zdravljenje takoj, ne šele čez leto ali dve. A ti niso v vlogi odločevalcev.
Zato so v nadaljevanju nanizana tudi videnja rešitev, ki bi bile – skozi oči skupine zdravstvo.si – najbolj optimalne za zdravstvo in s tem tudi ali predvsem za bolnike.
Mag. Gorazd Kalan je prepričan, da bomo zdajšnje težave sistema, ki so vse prej kot zanemarljive, lahko rešili le s pravim javnim zdravstvom, »z zdravstvom, v katerem bo bolnik vedel, kaj lahko pričakuje – in bo to tudi dobil«.
Zdajšnje težave bomo lahko rešili le s pravim javnim zdravstvom, v katerem bo bolnik vedel, kaj lahko pričakuje – in bo to tudi dobil.
mag. Gorazd Kalan, zdravnik
Vizijo takšnega zdravstva so omenjeni zdravniki v preteklosti že večkrat predstavili. Akademik prof. dr. Marko Noč oceno, da je slovensko zdravstvo treba prilagoditi zahodno-evropskemu modelu javnega zdravstva, še dodatno podkrepi: »Skrajni čas je, da bi politične stranke vsaj na področju zdravstva začele iskati sinergijo in sodelovati v prizadevanjih za izboljšave, ki so nujne, kajti v zadnjih desetletjih smo zdravstveni sistem tako zapletli, da se iz te kolobocije preprosto ni več mogoče izmotati. In prav nič nam ne pomaga, če se peljemo po avtocesti – dokler vozimo v napačno smer.«
Skrajni čas je, da bi politične stranke vsaj na področju zdravstva začele iskati sinergijo in sodelovati v prizadevanjih za izboljšave, ki so nujne, kajti v zadnjih desetletjih smo zdravstveni sistem tako zapletli, da se iz te kolobocije preprosto ni več mogoče izmotati.
prof. dr. Marko Noč, zdravnik
Mag. Matej Beltram poudarja, da vizija, ki jo zagovarjajo v skupini zdravstvo.si, nikakor ne predstavlja poskusa privatizacije, ampak poziva k sledenju sodobnemu modelu javno-zdravstvenega sistema, kakršnega ima, denimo, Švica – in v katerega so vključeni vsi izvajalci, pri čemer je »za bolnika pomembno edino to, da pravočasno dobi kakovostno storitev«.
Za bolnika je pomembno edino to, da pravočasno dobi kakovostno storitev.
mag. Matej Beltram, zdravnik
Tako kot stanovski kolegi bi tudi Krištof Zevnik na vprašanja, ki so jih sicer naslovili na politiko, odgovoril pritrdilno. Zakaj? »Zato, da bolniki končno tudi pri nas dobijo kakovostno, dostopno zdravstveno varstvo – ker za to plačujejo in jim te storitve pripadajo, pri kateremkoli izvajalcu v Sloveniji.«
Bolniki naj končno tudi pri nas dobijo kakovostno, dostopno zdravstveno varstvo – ker za to plačujejo in jim te storitve pripadajo, pri kateremkoli izvajalcu v Sloveniji.«
Krištof Zevnik, zobozdravnik
Portreti: Diana Zajec; simbolične fotografije: iStock
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.