Nova metoda, ki jo bodo v Sloveniji izvajali v ljubljanskem UKC, se pridružuje standardnemu kirurškemu zdravljenju bolezni zaklopk in bo namenjena zlasti tistim bolnikom, pri katerih bi bilo kirurško zdravljenje in zdravljenje z mitralno sponko preveč tvegano. Zdravljenje z novo metodo TMVR, pri kateri so moči in znanje združili štirje klinični oddelki – za kardiologijo, za radiologijo, za anesteziologijo ter za srčno in žilno kirurgijo – naj bi po zdajšnjih ocenah pri nas potrebovalo približno deset bolnikov na leto.
Omenjeni poseg, ki zahteva celovito interdisciplinarno sodelovanje, je opravila ekipa, ki je po pripravah, dodatnem šolanju in pridobitvi dovoljenj udejanjila novo strokovno prelomnico oziroma nov mejnik. Ta zdaj tudi slovenskim srčnim bolnikom, za katere bi bilo standardno kirurško zdravljenje prezahtevno in preveč invazivno, omogoča zdravljenje brez uporabe naprave za zunajtelesni krvni obtok.
Transkatetrska vstavitev mitralne zaklopke (TMVR) bo odslej tudi slovenskim srčnim bolnikom, za katere bi bilo standardno kirurško zdravljenje prezahtevno in preveč invazivno, omogočala zdravljenje brez uporabe naprave za zunajtelesni krvni obtok.
Metoda, ki omogoča večjo varnost in učinkovitejše zdravljenje
Transkatetrsko vstavitev mitralne zaklopke (TMVR) se izvede v splošni anesteziji. S približno 8-centimetrskim rezom na levi strani prsnega koša se omogoči dostop do vrha levega prekata, nakar se v obolelo mitralno zaklopko z vodilom vstavi umetno zaklopko. Ko tako ultrazvok srca kot fluoroskopija potrdita, da je položaj zaklopke, vstavljene v srce, pravilen, zaklopko razpnejo, potem pa s posebnim mehanizmom na zunanji strani levega ventrikla zasidrajo vrvico, ki skrbi, da bo zaklopka ostala na istem mestu.
Kot poudarjajo v multidisciplinarni strokovni ekipi, ki je nov pristop dodala v nabor doslej uveljavljenih metod zdravljenja bolezni zaklopk, transkatetrska vstavitev mitralne zaklopke tlakuje pot novim izboljšavam in metodam, ki jih prinaša prihodnost, z vidika bolnikov pa po njihovem trdnem prepričanju omogoča »večjo varnost in učinkovitejše zdravljenje«.
Transkatetrsko vstavitev mitralne zaklopke se izvede v splošni anesteziji. S približno 8-centimetrskim rezom na levi strani prsnega koša se omogoči dostop do vrha levega prekata, nakar se v obolelo mitralno zaklopko z vodilom vstavi umetno zaklopko ...
Bolnika, ki so ju na ta način zdravili pred dvema tednoma, po posegu dobro okrevata.
Ekipa za transkatetrsko vstavitev umetne mitralne zaklopke:
- dr. Nikola Lakič, kardiokirurg, vodja programa TMVR
- prof. dr. Matjaž Bunc, dr. med., vodja interventnih kardiologov
- Tadeja Kolar, dr. med., kardiokirurginja
- dr. Katja Ažman Juvan, dr. med., kardiologinja
- dr. Mojca Bervar, dr. med., kardiologinja
- Urška Žerjav, dr. med., anesteziologinja
- Dejan Pirc, dr. med., anesteziolog
- Mojca Podlogar, dipl. m. s., inštrumentarka
- Andraž Šubic. dipl. zn., inštrumentar
- Dora Jurčič Slapšak, dipl. m. s., inštrumentarka
- Urška Bradeško, dipl. m. s., inštrumentarka
- Iztok Kovačec, dipl. zn., anesteziološki tehnik
- Zlatko Grubešić, dipl. zn., anesteziološki tehnik
- Čazim Mehić, dipl. zn., perfuzionist
- Matevž Čadej, dipl. inž. rad., radiološki inženir
- Andrej Lišič, dipl. inž. rad., radiološki inženir
Uvedba nove metode zdravljenja mitralne zaklopke dopolnjuje spekter dosedanjih, ustaljenih metod zdravljenja:
- standardno kirurško zdravljenje bolezni vseh zaklopk (aortne, mitralne, trikuspidalne in pulmonalne);
- perkutano zdravljenje zožitve aortne zaklopke (TAVI);
- puščanje trikuspidalne zaklopke (trikuspidalna sponka);
- puščanje mitralne zaklopke (mitralna sponka).
Fotografija posega: arhiv UKC Ljubljana; simbolični fotografiji: iStock
Vaš komentar?
Komentirate lahko na naši facebook strani.